Dla tych, którzy mnie oglądają, pokaz akrobatyczny może wyglądać jak zabawa, ale to ciężka praca. Codziennie muszę ćwiczyć ewolucje, które wykonuję w trakcie przedstawienia, żeby wykonywać je perfekcyjnie i na pozór bez wysiłku. Często sama wymyślam nowe triki do pokazu, który muszę dokładnie zaplanować, czyli ustalić, jakie ewolucje będę wykonywać, np. salta, mostki, zeskoki i przeskoki na trampolinach, przerzuty, stanie na rękach, przeskoki na trapezach, kołach podwieszonych pod sufitem, jaka muzyka najlepiej do nich pasuje i jakich rekwizytów będę potrzebować.
Przydają się m.in. trapez, lina pionowa, pozioma, ukośna, trampolina, palet, wałki, maczugi, drabiny, kółka, persz. Robię ewolucje ekwilibrystyczne, polegające na wykonywaniu różnych akrobacji przy jednoczesnym utrzymywaniu równowagi na kuli, drabinie lub na znacznej wysokości w powietrzu, np. na trapezie. Wykonuję też akrobacje jadąc na koniu, np. stojąc na rękach na siodle, przewijając się pod końskim brzuchem, budując piramidę z kilku akrobatów na końskim grzbiecie, lub motocyklu, np. jazda na jednym kole, jazda po linie.
Swoje akrobacje prezentuję podczas spektakli cyrkowych, imprez estradowych, pokazów na wolnym powietrzu, konkursów i festiwali cyrkowych. Mogę wykonywać numery cyrkowe sama lub w grupie, np. balans perszem, żonglowanie piłeczkami lub maczugami, budowanie piramidy, skoki z deski akrobatycznej. Wtedy próby musimy prowadzić razem, żeby jak najlepiej się zgrać.
Dbam o to, aby moje pokazy były jak najbardziej efektowne, ale zarazem bezpieczne, dlatego przed każdym występem sprawdzam stan techniczny wszystkich rekwizytów i środków zabezpieczających, takich jak liny czy siatki asekuracyjne. Muszę bez problemu wykonywać różne bardzo trudne ćwiczenia gimnastyczne, wiedzieć, jak trzeba trenować, żeby rozwijać sprawność, wytrzymałość i elastyczność konkretnych mięśni i ścięgien, bo od tego zależy moje bezpieczeństwo podczas pokazów oraz to, czy widzowie będą uważać je za atrakcyjne.
Co powinnam umieć?
Jako akrobatka muszę mieć świetny zmysł równowagi i potrafić w mgnieniu oka oceniać położenie swojego ciała w przestrzeni i kierunek ruchu podczas wykonywania akrobacji.
Samodzielnie wykonuję charakteryzację twarzy i całego ciała, pasującą do kostiumów i rodzaju wykonywanych akrobacji, muszę więc mieć zmysł estetyczny i potrafić używać kolorów, brokatów i innych materiałów do uzyskania złudzeń optycznych, np. aby przez kostium i charakteryzację upodobnić się do zwierzęcia, rośliny albo kawałka muru.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
- kreatywność,
- wyobraźnia przestrzenna,
- cierpliwość,
- wytrwałość,
- odwaga,
- opanowanie,
- odporność na stres,
- umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy.
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w cyrku.