Podbój Kosmosu będzie wiązał się z zakładaniem ludzkich kolonii na obiektach pozaziemskich. Jednym z najważniejszych zadań będzie zapewnienie takiej misji surowców niezbędnych do przetrwania - wody, tlenu, paliwa dla rakiet, minerałów. Ludzie potrzebują do przeżycia tlenu, wody i żywności. Oprócz Ziemi, żaden inny obiekt w Układzie Słonecznym nie ma tlenowej atmosfery, więc trzeba ją wytworzyć, używając do tego tlenu wydobytego ze skał lub lodu. Podobnie jest z wodą i glebą potrzebną do uprawy.
Wszystko trzeba będzie pozyskać “na miejscu”, bo transport z Ziemi byłby nie tylko nieopłacalny, ale i niebezpieczny: co, gdyby któryś ze statków transportowych zboczył z kursu, albo roztrzaskał się w przestrzeni? Ale jeszcze zanim pierwsi ziemscy koloniści postawią stopę na Księżycu czy Marsie, naukowcy i inżynierowie już łakomym okiem spoglądają na przemierzające Kosmos asteroidy. To świetne źródło rzadkich minerałów, których brakuje na Ziemi oraz materiałów, które taniej pozyskać w przestrzeni i tam magazynować dla potrzeb rozwijającej się floty statków kosmicznych.
Dlatego postanowiłem zająć się geologią obiektów pozaziemskich, projektowaniem technologii wydobywania minerałów w Kosmosie oraz projektowaniem kosmicznych maszyn “górniczych”. Jednym słowem - zostać specjalistą od pozaziemskiego górnictwa. Jako inżynier będę zapewne projektował, montował i obsługiwał zarówno bezpośrednio, jak i zdalnie specjalistyczne maszyny górnicze. Dzięki nim będę pozyskiwał nie tylko tlen i wodę dla ludzi, ale też inne surowce, takie jak metale, kamień budowlany czy składniki do produkcji nawozów.
Najprawdopodobniej będę też musiał opanować zupełnie nowe technologie wydobycia, takie jak wiercenia optyczne, czyli odparowywanie surowców z asteroid dzięki koncentracji promieni słonecznych poprzez specjalnie skonstruowane lustra. “Urobek” byłby w takich przypadkach zatrzymywany w specjalnych kapsułach otaczających całą asteroidę, a potem transportowany na dogodną orbitę albo na Ziemię. W ogóle muszę się przestawić na konstruowanie maszyn, które będą potrafiły pracować nie tylko w próżni, ale i przy braku grawitacji, a to bardzo duża przeszkoda, gdy chce się np. kruszyć skały.
Zanim zajmę się poznawaniem i konstruowaniem maszyn przyszłości, powinienem, rzecz jasna, zapoznać się z już istniejącymi i wykorzystywanymi na Ziemi maszynami górniczymi, takimi jak kombajny chodnikowe i ścianowe, ładowarki górnicze, taśmociągi, poznać ich budowę i sposób działania. Górnictwo pozaziemskie to branża, która jeszcze nie działa aktywnie – na razie wydobywanie surowców w Kosmosie jest na etapie opracowywania planów, kalkulowania opłacalności. Mimo to już teraz mogę zdobywać umiejętności niezbędne w pracy inżyniera górnictwa pozaziemskiego, np. decydując się na studia o kierunku górnictwo i geologia.
Co powinienem umieć?
Muszę znać budowę Ziemi, innych planet, planetoid i asteroid, rodzaje skał i minerały występujące w Kosmosie oraz potrafić je rozpoznawać na podstawie cech fizycznych: kolor, struktura, ciężar.
Muszę też umieć czytać i analizować mapy topograficzne oraz geologiczne, oznaczać na nich struktury geologiczne, np. płyty, fałdy, uskoki, analizować układ warstw skalnych, znać metody badań minerałów i skał, np. przy użyciu mikroskopu optycznego i elektronowego, promieniowania podczerwonego, także w obiektach, do których nie mam bezpośredniego dostępu i mogę je analizować tylko dzięki rozmaitego typu teleskopom.
Muszę znać fizykę klasyczną i współczesną oraz metody badań fizycznych, znać procesy fizyczne zachodzące we Wszechświecie, potrafić wykorzystywać wiedzę z fizyki do rozwiązywania problemów z zakresu mechaniki, które pojawiają się w mojej pracy, znać się na budowie i zastosowaniu laserów, które są przydatne np. do mierzenia głębokości warstw skalnych. Muszę znać się na pozyskiwaniu energii, np. ze światła słonecznego, rozszczepiania wody, izotopów promieniotwórczych, do zasilania maszyn lub stacji kosmicznych, znać właściwości różnych materiałów i wiedzieć, które najlepiej nadają się do budowy pojazdów kosmicznych i maszyn wydobywających surowce na planetach i planetoidach.
Muszę potrafić używać programów komputerowych do projektowania kosmicznych maszyn górniczych obsługiwanych przez człowieka oraz tych w pełni zautomatyzowanych oraz przyszłościowych systemów zdalnego wydobycia, tworzyć systemy sterowania tymi maszynami oraz ich łączności z bazą kosmiczną. Muszę też znać sposoby przeróbki surowców mineralnych, np. rozdrabnianie, odparowywanie, mielenie, flotacja, koncentracja, aby nadawały się do wykorzystania w różnych dziedzinach przemysłu.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
- kreatywność,
- spostrzegawczość,
- umiejętność logicznego rozumowania,
- wyobraźnia przestrzenna,
- odporność na stres,
- dokładność,
- wytrwałość.
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się pozaziemskim górnictwem.
Źródła:
Kosmiczne górnictwo: wyścig po pozaziemskie bogactwa,
Geolog na temat pozaziemskiego górnictwa,
Wydobycie ma do odegrania dużą rolę w kosmosie,
Górnictwo pozaziemskie