Gaszę pożary, pomagam ofiarom wypadków, ratuję zwierzęta i dobytek osób poszkodowanych w różnych katastrofach.
Gaszę pożary, pomagam ofiarom wypadków, ratuję zwierzęta i dobytek osób poszkodowanych w różnych katastrofach.
Ratowanie ludzkiego zdrowia i życia daje dużą radość i spełnienie. Kiedy widzę ulgę na twarzach ludzi, którym udało mi się pomóc, na moich ustach pojawia się uśmiech.
Praca strażaczki nie jest zwykłym zajęciem. Ta praca to misja i powołanie. Nierzadko niosąc pomoc innym ludziom, narażam własne życie. Do moich zadań nie należy tylko gaszenie pożarów, biorę także udział w akcjach ratowniczych podczas wypadków drogowych lub katastrof żywiołowych, takich jak powodzie czy huragany. Na początku swojej kariery w Państwowej Straży Pożarnej pomagam bardziej doświadczonym strażakom. Do moich zadań należy między innymi obsługa pompy wodnej. Po zdobyciu koniecznego doświadczenia wchodzę razem z kolegami do niebezpiecznych budynków stojących w ogniu, grożących zawaleniem lub skażonych chemicznie. A wszystko po to, aby ratować ludzkie życie i dobytek.
Co powinnam umieć?
Muszę potrafić obsługiwać sprzęt niezbędny w mojej pracy, taki jak: gaśnice przenośne i przewoźne, węże ssawne i tłoczne, drabiny pożarnicze, pilarki, młoty, wyciągarki, przecinarki, agregaty prądotwórcze i oddymiające, ratownicze zestawy hydrauliczne i pneumatyczne.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej, w jednostkach lotniskowej służby ratowniczo-gaśniczej lub wojskowej straży pożarnej.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.