We młynie przerabiam różne zboża na mąkę, kasze i płatki. Najpierw muszę ziarna oczyścić i nawilżyć do odpowiedniego poziomu, bo wtedy uzyskuje się z nich więcej mąki, oraz przygotować gatunki ziarna niezbędne do sporządzenia konkretnych mieszanek, np. mąki pszenno-żytniej. Po takiej wstępnej obróbce ziarna są rozdrabniane w maszynach młynarskich, sortowane i oceniane pod względem zgodności z normami jakościowymi.
Następnie pakuje się je i transportuje do magazynu. Jako młynarka muszę znać typy mąki i ich właściwości: typ mąki zależy od ilości zawartych w niej substancji mineralnych, np. w mące typu 450 jest ich 0,46%, a w tej typu 3000 już 3%, potrafić wyprodukować różne mąki, zarówno ze względu na grubość mielenia: razową, tortową, z pełnego przemiału, jak i na rodzaj zboża, którego używam: pszenną, żytnią, owsianą, a nawet z manioku czy soi. To samo dotyczy kasz, jest kasza jaglana, jęczmienna, owsiana, kuskus, a z drugiej strony: łuszczone, polerowane, prażone, drobno lub grubo mielone, otrąb, płatków. Do ich produkcji używam ziaren zbóż i pseudozbóż, czyli roślin takich jak soja czy gryka, w odpowiednich gatunkach i rodzajach, oceniam też jakość gotowych produktów.
Podczas pracy obsługuję rozmaite maszyny i urządzenia, takie jak sita, które oddzielają ziarno od zanieczyszczeń, mlewniki żarnowe lub walcowe służące do mielenia ziarna, separatory sortujące ziarno i odsiewające grubsze frakcje, wagi elektroniczne, które dokładnie odważają ziarno, mąkę, kaszę, mieszarki mieszające różne gatunki mąk lub otrąb w jeden produkt, przenośniki łańcuchowe, które transportują ziarno do maszyn mielących, magnesy oczyszczające ziarno z zanieczyszczeń drobinkami metali, nawilżacze do zboża.
Są one umieszczone na różnych piętrach młyna, dlatego podczas pracy wiele razy przemieszczam się z jednej kondygnacji na drugą, aby włączać te urządzenia, kontrolować ich pracę i na bieżąco zmieniać parametry, np. ilość dodawanej wody, stopień zmielenia, jeśli zauważę jakieś nieprawidłowości. Konserwuję też te maszyny, czyszczę, naprawiam drobne usterki i wymieniam zużyte części na nowe.
Co powinnam umieć?
Muszę bardzo dobrze znać się na gatunkach i odmianach zbóż, umieć oceniać rodzaj i jakość ziarna po kolorze i kształcie, żeby nie pomylić się wybierając surowce do produkcji określonego rodzaju mąki.
W mojej pracy przydaje się znajomość składu ziaren różnych gatunków i odmian zbóż. Dzięki temu wiem np., które muszę bardziej nawilżyć, żeby uzyskać maksymalną ilość mąki, których mogę użyć to wyprodukowania mąki bezglutenowej, które po zmieszaniu tworzą mąki o właściwościach pożądanych przez klientów.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
- wytrwałość,
- dokładność,
- spostrzegawczość,
- cierpliwość,
- dobra pamięć.
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się produkcją mąki, kasz, otrąb.