Pełnię posługę wśród wiernych konkretnej religii/wyznania.
Moje życie jako duchownej nierozerwalnie związane jest z wiarą religijną, modlitwą i pomaganiem innym w duchowym rozwoju. Daje mi to spokój i wewnętrzną harmonię. Gdy z moją pomocą ludziom udaje się stworzyć wspólnotę opartą na wierze i wartościach naszej religii/wyznania, czuję prawdziwe spełnienie.
Praca duchownej to misja i powołanie, różni się od innych zawodów charakterem i czasem pracy. Wierni, wśród których pełnię posługę, oczekują, że o każdej porze będę gotowa im pomagać, służyć radą, podtrzymywać na duchu, odprawić religijne rytuały. Prowadzę nabożeństwa lub spotkania modlitewne, pomagam wiernym rozwiewać wątpliwości w wierze, wyjaśniam im przepisy naszej religii/wyznania, daję im moralny przykład, cierpliwie słucham, kiedy zwierzają mi się ze swoich problemów, pomagam im lepiej zrozumieć doktrynę i przepisy religijne, które nas obowiązują. Udzielam ślubów, odpowiadam za godny pochówek i spełnianie innych sakramentów według wymagań naszej religii/wyznania. Mam kontakt z ludźmi ciężko chorymi, gdy odwiedzam ich w domach, szpitalach, hospicjach, oraz ze zwłokami, gdy przygotowuję zmarłych do ceremonii pogrzebowej. Często uczę dzieci prawd wiary w szkole publicznej lub religijnej.
Co powinnam umieć?
Muszę znać święte księgi mojej religii/wyznania i potrafić je interpretować. Moim zadaniem jest znajdować w tych księgach odpowiednie fragmenty pozwalające umocnić wiarę wiernych i pocieszające ich w trudnych chwilach.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę pełnić swoją posługę w parafiach, gminach wyznaniowych lub innych jednostkach administracyjnych konkretnej religii/wyznania.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.