Zdjęcie zawodu
W. męska

Duchowna

Pełnię posługę wśród wiernych konkretnej religii/wyznania.

Duchowna

Pełnię posługę wśród wiernych konkretnej religii/wyznania.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Moje życie jako duchownej nierozerwalnie związane jest z wiarą religijną, modlitwą i pomaganiem innym w duchowym rozwoju. Daje mi to spokój i wewnętrzną harmonię. Gdy z moją pomocą ludziom udaje się stworzyć wspólnotę opartą na wierze i wartościach naszej religii/wyznania, czuję prawdziwe spełnienie.

Czym się zajmuję?

Praca duchownej to misja i powołanie, różni się od innych zawodów charakterem i czasem pracy. Wierni, wśród których pełnię posługę, oczekują, że o każdej porze będę gotowa im pomagać, służyć radą, podtrzymywać na duchu, odprawić religijne rytuały. Prowadzę nabożeństwa lub spotkania modlitewne, pomagam wiernym rozwiewać wątpliwości w wierze, wyjaśniam im przepisy naszej religii/wyznania, daję im moralny przykład, cierpliwie słucham, kiedy zwierzają mi się ze swoich problemów, pomagam im lepiej zrozumieć doktrynę i przepisy religijne, które nas obowiązują. Udzielam ślubów, odpowiadam za godny pochówek i spełnianie innych sakramentów według wymagań naszej religii/wyznania. Mam kontakt z ludźmi ciężko chorymi, gdy odwiedzam ich w domach, szpitalach, hospicjach, oraz ze zwłokami, gdy przygotowuję zmarłych do ceremonii pogrzebowej. Często uczę dzieci prawd wiary w szkole publicznej lub religijnej.


Przygotowuję i wygłaszam kazania lub wykłady religijne z różnych okazji, odpowiadam za właściwy wystrój i utrzymanie świątyni lub domu modlitewnego, którym się opiekuję. Bywa, że zajmuję się budową nowych miejsc modlitwy lub remontem i konserwacją tych już istniejących. Uczestniczę także w działalności organizacji charytatywnych i innych, np. ekumenicznych, zajmujących się dialogiem między wyznawcami różnych religii i wyznań.
Dbam nie tylko o potrzeby duchowe, ale też materialne wiernych: organizuję różne formy pomocy, np. zbiórki funduszy, odzieży, kiermasze i festyny, z których dochód przeznaczamy na działalność charytatywną. Jeśli jestem duchowną religii regulującej spożywanie pokarmów, oceniam, czy konkretne potrawy spełniają wymogi czystości rytualnej.


Co powinnam umieć? 

Muszę znać święte księgi mojej religii/wyznania i potrafić je interpretować. Moim zadaniem jest znajdować w tych księgach odpowiednie fragmenty pozwalające umocnić wiarę wiernych i pocieszające ich w trudnych chwilach.


Muszę potrafić śpiewać pieśni religijne podczas odprawiania różnych rytuałów. Muszę znać dogmaty wiary, którą wyznaję, wiedzieć, jak wypełniać wszystkie przykazania, znać prawo wyznaniowe oraz inne przepisy obowiązujące wyznawców religii lub wyznania, której jestem duchownym. Powinnam też umieć przygotowywać niezbędne dokumenty związane np. ze ślubem lub pogrzebem tak, by wypełniać nie tylko nakazy wiary, ale i przepisy prawa kraju, w którym działam.
Jeśli chcę uczyć w szkole publicznej lub religijnej, muszę znać pedagogikę, wiedzieć, w jaki sposób prowadzić zajęcia z uczniami w różnym wieku, aby efektywnie przekazywać im wiedzę religijną i przyciągać ich uwagę. Muszę też potrafić prowadzić księgowość mojej parafii/wspólnoty religijnej.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • empatia,
  • cierpliwość,
  • wyrozumiałość,
  • umiejętność aktywnego słuchania,
  • uczciwość,
  • odporność emocjonalna,
  • spostrzegawczość,
  • łatwość wypowiadania się w mowie i na piśmie.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę pełnić swoją posługę w parafiach, gminach wyznaniowych lub innych jednostkach administracyjnych konkretnej religii/wyznania.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.