Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Analityk sportowy

Gromadzę i analizuję dane dotyczące gry konkretnych sportowców lub drużyny oraz ich rywali.

Analityk sportowy

Gromadzę i analizuję dane dotyczące gry konkretnych sportowców lub drużyny oraz ich rywali.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki moim analizom trenerzy i zawodnicy wiedzą, na co zwracać uwagę podczas treningów, jakie są słabe i mocne strony ich przeciwników, jaką taktykę najlepiej zastosować podczas konkretnych zawodów sportowych. Im więcej dostają ode mnie informacji, tym lepiej mogą się przygotować do rywalizacji z innymi sportowcami i tym lepsze wyniki osiągają.

Czym się zajmuję?

Oglądam treningi i zawody sportowe i tworzę analizy gry, zarówno sportowca lub drużyny, dla którego/której pracuję, jak i jego/jej rywali. Moje analizy dotyczą jakości gry, stopnia przygotowania fizycznego, wytrenowania poszczególnych elementów, np. odsetek celnych rzutów/strzałów na bramkę u konkretnego zawodnika, dokręcanie obrotów w rzucie kulą lub młotem, właściwe odbicie w skoku w dal/wzwyż. 


W przypadku sportów drużynowych te analizy zawierają m.in. takie dane, jak celność podań między zawodnikami, ilość punktów zdobytych przez konkretnych zawodników i całą drużynę w różnych sytuacjach: z rzutów wolnych/rożnych/karnych/osobistych, skuteczność zastosowanej taktyki, czas posiadania piłki/krążka, skuteczność gry obrońców i napastników. 
Biorę też pod uwagę inne czynniki mające wpływ na wyniki analizowanych wydarzeń sportowych, takie jak pogoda, bliskość trybun, zachowanie kibiców, profil psychologiczny zawodnika i jego dotychczasowe osiągnięcia. Oprócz tego analizuję sposób gry i wyniki rywali zawodnika lub drużyny, dla których pracuję, aby pomóc mu/jej jak najlepiej przygotować się do konkretnych zawodów/rozgrywek. Gromadzę też dane o kondycji sportowców, wynikach badań diagnostycznych, stosowanej diecie. 
Samo zbieranie informacji to jednak tylko część mojej pracy, zajmuję się też interpretowaniem tych danych i wyciąganiem z nich wniosków, które są bardzo ważne dla trenerów i zawodników. Dlaczego? Ponieważ moje analizy pokazują im, jak można ulepszyć treningi, która taktyka gry przyniesie najlepsze efekty podczas spotkania z konkretnym przeciwnikiem, jakie są mocne i słabe strony zawodnika, jakie jest prawdopodobieństwo; że przeciwnik przyjmie taką a nie inną strategię lub sposób gry. 
Podpowiadam, że korzyści może przynieść zatrudnienie psychologa, dietetyka, wprowadzenie treningu mentalnego. Dzięki temu trenerzy wiedzą, jak pracować ze sportowcami, aby jak najlepiej przygotować ich do rywalizacji i zwiększyć szanse na wygraną w ważnych zawodach. 
Do moich obowiązków należy też analiza nagrań i transmisji z zawodów sportowych, na tej podstawie tworzę analizy ilościowe pokazujące np. ilość zdobytych punktów, przebiegniętych kilometrów, wygranych potyczek 1 na 1, właściwych wybić, celnych trafień, i jakościowe, pokazujące czy np. realizacja wybranej przez trenera taktyki sprawiła, że zawodnik/drużyna wygrał zawody/mecz. Interpretuję zgromadzone w ten sposób dane i przedstawiam wnioski trenerowi oraz zawodnikom. 


Co powinienem umieć? 

Muszę znać przepisy obowiązujące w różnych dyscyplinach sportu, wiedzieć, jak się prowadzi rozgrywki, jaki jest kalendarz najważniejszych imprez, znać sposoby zdobywania punktów przez zawodnika albo drużynę, żeby móc np. analizować i oceniać, w którym miejscu powinien np. stanąć piłkarz przy wykonywaniu rzutu wolnego, aby z jednej strony nie złamać przepisów, a z drugiej mieć największe szanse na trafienie do bramki. 


Muszę też znać różne sposoby prowadzenia treningów, a w przypadku sportów drużynowych również systemy taktyczne wykorzystywane przez trenerów. Dzięki tej wiedzy mogę analizować wpływ różnych trybów pracy i obciążeń treningowych na wyniki zawodników. 
Znajomość psychologii sportu i wpływu treningu mentalnego na sportowca przydaje mi się, aby np. przekonać trenera do zatrudnienia psychologa, który poprawi wyniki zawodnika/drużyny. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • spostrzegawczość,
  • dokładność,
  • umiejętność analitycznego myślenia,
  • cierpliwość,
  • sumienność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w klubach sportowych, firmach bukmacherskich, w redakcjach sportowych stacji telewizyjnych, gazet, portali internetowych.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.