Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Prezenter telewizyjny

Prowadzę serwisy informacyjne i inne programy w telewizji.

Prezenter telewizyjny

Prowadzę serwisy informacyjne i inne programy w telewizji.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Jestem pierwszą osobą, która przekazuje ważne informacje. Dzięki mnie ludzie wiedzą, co dzieje się na świecie. Praca w telewizji sprawia, że moja twarz jest powszechnie znana i rozpoznawana. To wada, bo muszę wyjeżdżać daleko na wakacje, żeby zaznać spokoju i prywatności. Ale to zarazem zaleta, bo mogę skutecznie pomagać w promowaniu ważnych inicjatyw społecznych.

Czym się zajmuję?

Mam bardzo ciekawy zawód, który łączy w sobie wiele umiejętności. Żeby prawidłowo przedstawić wiadomości czy poprowadzić program, muszę mieć wiedzę o tematach, które poruszam, a także wyczucie sytuacji, odporność psychiczną i szybki refleks. Nawet jeśli praca w telewizji wydaje się łatwa i przyjemna dla widza, w rzeczywistości jest inaczej. Prezenter musi pamiętać o bardzo wielu rzeczach naraz i być gotowy na nieprzewidziane sytuacje, zwłaszcza kiedy program emitowany jest na żywo. 


Współpracuję z całym zespołem przygotowującym program, który prowadzę. Moja praca nie polega tylko na występowaniu na wizji, zanim pojawię się przed kamerami muszę dobrze się przygotować do każdego wystąpienia, np. zbierając najważniejsze informacje dotyczące tematu konkretnego programu. 
Od prezentera wymaga się dobrego głosu, nienagannej dykcji, dobrej prezencji, podstawowych umiejętności aktorskich i znajomości techniki telewizyjnej. Kiedy prowadzę program publicystyczny, zwłaszcza na żywo, mam kontakt z ludzkimi emocjami, które nieraz są bardzo silne. Dlatego muszę umieć zapanować zarówno nad sobą jak i nad sytuacją w studiu. 


Co powinienem umieć? 

Muszę znać struktury mojego państwa aby móc umiejętnie przedstawiać wiadomości na jego temat, a znajomość języków obcych jest mi niezbędna do przeprowadzania wywiadów z zagranicznymi gośćmi. Muszę też umieć pisać wypowiedzi do telewizji oraz poprawnie się wypowiadać. 


Moja praca bardzo często polega na prowadzeniu programów na żywo, dlatego muszę być opanowany, mieć szybki refleks i potrafić improwizować. Bardzo ważna jest też umiejętność wprowadzania przyjaznej atmosfery w studio, aby moi goście swobodnie czuli się podczas rozmowy ze mną. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • podzielność uwagi,
  • umiejętność szybkiego podejmowania trafnych decyzji,
  • umiejętność kontrolowania emocji,
  • spostrzegawczość,
  • drobiazgowość,
  • umiejętność obserwacji,
  • umiejętność prowadzenia rozmowy,
  • dyspozycyjność,
  • dobra pamięć.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w rozmaitych stacjach telewizyjnych. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.