Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Bloger

Prowadzę bloga lub vloga.

Bloger

Prowadzę bloga lub vloga.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki tej pracy poznaję wielu ciekawych blogerów i vlogerów. Ludzie czytają mój blog lub oglądają vlog mogą poszerzać swoje zainteresowania, odkrywać nowe pasje, a nawet zmotywować się do zmiany życia na lepsze, np. do pozbycia się nadwagi.

Czym się zajmuję?

Prowadzę bloga lub vloga, czyli wideobloga. Żeby założyć własny blog lub vlog muszę się zalogować na jednej z dostępnych platform. Jej wybór to ważna sprawa, ponieważ każda działa trochę inaczej; różnią się m.in. ilością udostępnianego miejsca, łatwością dodawania nowych wpisów i możliwościami zmiany wyglądu bloga zgodnie z oczekiwaniami prowadzącej go osoby. 


Mogę zdecydować się na pisanie tekstów, czyli prowadzenie bloga lub kręcenie filmików publikowanych na moim vlogu. Mogę opowiadać tylko o moim hobby, pracy zawodowej, twórczości ulubionego artysty, albo dzielić się z innymi wszystkim, co uważam za ciekawe, ważne, zabawne i aktualne. 
Popularność mojego bloga zależy od wielu czynników: tematyki, częstotliwości umieszczania nowych wpisów, jakości publikowanych zdjęć i filmików, kontaktu z czytelnikami i widzami - powinienem czytać komentarze pod moimi wpisami i reagować na nie, temperatury dyskusji na forum. Żeby ją zwiększyć mogę np. organizować konkursy na najciekawszy komentarz dla czytelników lub widzów, premiować aktywność na mojej stronie. 
Warto bywać na spotkaniach blogerskich, gdzie mogę poznać osobiście blogerów, których blogi i vlogi oglądam, dowiedzieć się jak ulepszyć swojego bloga. Prowadzenie bloga lub vloga to nie tylko przyjemność i możliwość dzielenia się z innymi moją pasją. Mogę w ten sposób także zarabiać pieniądze. 
Jeśli mój blog lub vlog jest popularny, zgłaszają się do mnie rozmaite firmy z propozycjami, bym w taki lub inny sposób reklamował ich produkty albo usługi: w najprostszej wersji po prostu ich reklamy są wyświetlane na mojej stronie, a ja dostaję procent od kliknięć. Mogę też wydawać książki i prowadzić warsztaty z dziedziny, którą się interesuję i jestem w niej dobry. 


Co powinienem umieć? 

Muszę sprawnie korzystać z komputera, kamery internetowej, smartfona, żeby poradzić sobie z prowadzeniem bloga lub vloga. Wiedza z tego przedmiotu przydaje mi się też, jeśli chcę publikować posty lub filmiki o ciekawych programach i grach komputerowych, nowych komputerach, laptopach i innym sprzęcie elektronicznym, interesujących gadżetach ułatwiających lub uprzyjemniających korzystanie z komputera, tabletu i innych urządzeń, np. składana klawiatura, lampka na USB o zabawnym kształcie, kubek podgrzewający kawę po podłączeniu do portu. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • charyzma,
  • umiejętność oddziaływania na emocje widza lub czytelnika,
  • łatwość wypowiedzi,
  • umiejętność bronienia własnej opinii,
  • szacunek dla tych, którzy się ze mną nie zgadzają,
  • własny styl, ponieważ czytelnicy i widzowie potrafią wyczuć, kiedy ktoś jest nieautentyczny i tylko kopiuje innych albo porusza jakiś temat tylko dlatego, że jest teraz modny, a kiedy pisze albo nagrywa coś od siebie.

Gdzie mogę pracować? 

Jako bloger/vloger pracuję na własny rachunek.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.