Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Rolnik

Prowadzę gospodarstwo rolne, w którym uprawiam różne warzywa, zboża i rośliny pastewne.

Rolnik

Prowadzę gospodarstwo rolne, w którym uprawiam różne warzywa, zboża i rośliny pastewne.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy wszyscy mamy co jeść. Na bazarach i sklepowych półkach pojawiają się smaczne i zdrowe warzywa, młyny zamieniają moje zboże na mąkę, z której potem wypieka się chleb, bułki i pyszne ciastka, na oleju z mojego rzepaku albo słoneczników można smażyć placki, naleśniki i kotlety,… Z moich pasz korzystają hodowcy dostarczający na nasze stoły mięso i drób.

Czym się zajmuję?

Jako rolnik zajmuję się uprawą warzyw, zbóż, roślin pastewnych, czyli takich, z których produkuje się pasze dla zwierząt, oleistych, np. rzepaku, słoneczników,… Staram się uzyskać jak największe plony, dbając jednocześnie o ich wysoką jakość, czyli dobry smak, ładny wygląd, wysoką zawartość składników odżywczych i witamin. Uprawę zaczynam od przygotowania ziemi: orzę ją, nawożę nawozami naturalnymi lub sztucznymi, bronuję. Następnie sadzę lub sieję rośliny, ale to nie koniec pracy.


Zanim będę mógł zebrać plony, muszę podlewać moje uprawy, dostarczać im dodatkowych porcji minerałów, usuwać chwasty, walczyć ze szkodnikami: mszycami, gąsienicami, stonką ziemniaczaną i chorobami. Jeśli w glebie jakichś składników brakuje - muszę ich dostarczyć w postaci nawozów, żeby uzyskać lepsze plony. Kiedy warzywa, zboża i inne rośliny uprawne dojrzeją, zbieram je lub koszę i przewożę do magazynów albo suszarni. Praca na roli nie jest łatwa ani lekka. W sezonie trzeba wstawać przed świtem i pracować nieraz do późnej nocy.


Co powinienem umieć? 

Muszę znać się na chemii, wiedzieć, jaką budowę mają grunty w moim gospodarstwie i jakich składników potrzebują do wzrostu rośliny, które uprawiam. Muszę wiedzieć, jakie są rodzaje nawozów sztucznych i środków ochrony roślin, które wolno stosować w rolnictwie oraz potrafić prawidłowo je dawkować i odpowiednio rozprowadzać na polach: niektóre rozsypuje się w postaci proszku, inne są w granulkach, jeszcze inne trzeba rozpuścić w wodzie i wykonać oprysk. Muszę pamiętać też o okresach karencji, czyli o tym, ile czasu dane zboże czy warzywo musi “odstać” na polu po użyciu konkretnego środka ochrony roślin, zanim można je zebrać i przeznaczyć do spożycia albo na paszę.


W mojej pracy używam wielu maszyn i urządzeń rolniczych: ciągników, kombajnów, opryskiwaczy, sieczkarni, sadzarek, zgrabiarek, belarek, muszę więc bardzo dobrze znać się na ich obsłudze, potrafić je czyścić, konserwować i naprawiać drobne awarie.
Jako rolnik muszę świetnie znać gatunki roślin uprawnych, ich właściwości i potrzeby, wiedzieć, które mogą, a nawet powinny rosnąć obok siebie, bo np. nawzajem chronią się przed szkodnikami, a których nie należy sadzić na sąsiednich polach, ponieważ np. choroby groźne dla jednego gatunku zagrażają też drugiemu. Muszę też wiedzieć, w jakiej kolejności należy wykonywać prace polowe, kiedy sadzi się lub sieje konkretne rośliny, a kiedy należy je zbierać, w jakich warunkach muszą być przechowywane, żeby długo zachowywały świeżość i właściwy smak.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • odporność na stres,
  • sumienność,
  • dyspozycyjność,
  • szybki refleks,
  • wytrwałość,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • podzielność uwagi.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w dużych gospodarstwach rolnych lub założyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.