Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Producent żywności ekologicznej

Produkuję żywność z zachowaniem rygorów upraw ekologicznych.

Producent żywności ekologicznej

Produkuję żywność z zachowaniem rygorów upraw ekologicznych.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dbając o ekologiczne standardy produkowanej przeze mnie żywności dostarczam na rynek zdrowe i smaczne produkty spożywcze, pełne cennych witamin i minerałów. Wiem przy tym, że prowadzone przeze mnie gospodarstwo ekologiczne czy zakład przetwórczy działa w sposób jak najbardziej przyjazny środowisku, chroniąc w ten sposób naszą planetę.

Czym się zajmuję?

Żywność ekologiczna różni się od \"zwykłej\" tym, że do jej produkcji nie używa się żadnej “chemii”. W uprawach dozwolone są wyłącznie naturalne nawozy i środki ochrony roślin, zwierzęta są karmione tylko paszami ekologicznymi, a wytwarzane produkty, np. sery, dżemy, soki, nie zawierają sztucznych barwników, konserwantów, czy polepszaczy smaku i zapachu. Wytwarzaniem ekologicznej żywności zajmują się właśnie ludzie tacy, jak ja. Jak wygląda moja praca?


Mogę prowadzić gospodarstwo ekologiczne i/lub zakład przetwórstwa ekologicznej żywności. W pierwszym przypadku zajmuję się ekologiczną uprawą roślin lub hodowlą zwierząt. W drugim – wytwarzaniem przetworów naturalnymi technikami. Czasem dostarczam też moje produkty do odbiorców: sklepów, hurtowni, na bazary albo sprzedaję je bezpośrednio konsumentom. To, co robię, w dużym stopniu zależy od wielkości gospodarstwa, jakie posiadam. W dużych głównie nadzoruję pracę podległych mi pracowników, organizuję prace tak, żeby jak najefektywniej wykorzystywać posiadany sprzęt i możliwości ludzi, planuję strategię hodowli czy upraw, zajmuję się “papierkową robotą”, czyli np. uzyskiwaniem i odnawianiem certyfikatów rolnictwa ekologicznego. Jeśli jestem niewielkim producentem, wszystkim zajmuję się własnoręcznie.
Planując swoją pracę muszę brać pod uwagę potrzeby lokalnego rynku i specyfikę regionu, np. w górach warto hodować tylko takie rasy krów, owiec, kóz i innych zwierząt, które dobrze znoszą trudne warunki klimatyczne. Przy wyborze roślin, jakie będę uprawiał, muszę dopasować je do rodzaju posiadanych gleb, warunków wodnych i klimatycznych, np. na lekkich, piaszczystych glebach nie udadzą się buraki ani pszenica, a na ciężkich i podmokłych raczej nie zasadzimy ziemniaków ani lucerny. W trakcie sezonu muszę przestrzegać kalendarza prac rolniczych: sieję, podlewam, usuwam chwasty, nawożę, stosuję naturalne środki ochrony. Jeśli prowadzę hodowlę, codziennie opiekuję się zwierzętami: karmię je, poję, doję, zbieram jajka.
Zebrane owoce lub warzywa selekcjonuję na te, które nadają się do przetwarzania i te, które nie spełniają standardów, np. są robaczywe, przejrzałe. Zebrane plony, mięso, albo nabiał zawożę do przetwórni, hurtowni albo na targ. Mogę też sam przygotowywać ekologiczne przetwory: wędliny, sery, dżemy, soki, kiszonki i inne. Dbam o to, żeby w posiadanych przeze mnie magazynach panowały odpowiednie warunki, np. temperatura, wilgotność, do przechowywania zebranych plonów i gotowych wyrobów.


Co powinienem umieć? 

Muszę bardzo dobrze znać polskie i europejskie przepisy dotyczące dozwolonych metod wytwarzania, przechowywania i transportowania żywności ekologicznej, gatunków zwierząt, jakie mogę hodować i roślin dozwolonych do uprawy. Dostosowanie gospodarstwa, np. sadów, łąk, pól uprawnych, szklarni, budynków gospodarskich do tych wymogów jest sprawdzane podczas kontroli, jaką przeprowadza instytucja uprawniona do wydawania certyfikatów rolnictwa ekologicznego. Uzyskanie takiego certyfikatu jest niezbędne, jeśli chcę sprzedawać swoje płody rolne i ewentualnie produkty, jakie z nich wytwarzam.


W gospodarstwie ekologicznym stawia się na naturalne metody produkcji, ale mimo to korzystam w pracy z wielu mechanicznych urządzeń, np. ciągników, traktorów, glebogryzarek, sieczkarni, sadzarek, oraz sprzętu, np. sokowirówek, tłoczni, pieców, kotłów warzelnych, muszę więc bardzo dobrze znać się na ich obsłudze, potrafić je czyścić, konserwować i naprawiać drobne awarie.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • podzielność uwagi,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • odpowiedzialność,
  • cierpliwość,
  • samodzielność,
  • systematyczność,
  • uzdolnienia techniczne.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę prowadzić własne gospodarstwo i zajmować się produkcją ekologicznych produktów rolnych. Mogę też mieć zakład przetwórstwa ekologicznej żywności.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.