ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. męska

Instruktorka nauki jazdy

Uczę prowadzenia pojazdów na kursach nauki jazdy.

Instruktorka nauki jazdy

Uczę prowadzenia pojazdów na kursach nauki jazdy.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy kursanci uczą się techniki jazdy, wykonywania różnych manewrów, kultury poruszania się po drogach oraz właściwego zachowania za kierownicą. Kształtuję w nich też dobre nawyki, np. zmiany świateł z długich na krótkie, aby nie oślepiać nadjeżdżających z przeciwka. Można powiedzieć, że dzięki mnie i moim kolegom nasze drogi są bezpieczniejsze dla wszystkich użytkowników, także pieszych i rowerzystów.

Czym się zajmuję?

Szkolę kursantów na kursach prawa jazdy różnych kategorii: A,B,C,D,E,T, ucząc ich właściwej techniki jazdy, parkowania i przestrzegania przepisów Kodeksu Drogowego. Początkującym pokazuję, gdzie w pojeździe są hamulce, pedały, kierownica, a także silnik, skrzynia biegów, czy sprzęgło oraz wyjaśniam, jak działają. Objaśniam też zasady używania świateł, kierunkowskazów i wycieraczek, i uczę kursanta, gdzie znajdują się takie elementy pojazdu, jak chłodnica, akumulator, czy miska olejowa, oraz jak należy właściwie je eksploatować. Podczas jazdy bardzo ważne jest, aby kierujący pojazdem miał łatwy dostęp do wszystkich przyrządów, dlatego pokazuję kursantom jak ustawić fotel i lusterka, w jaki sposób powinni trzymać kierownicę.


Następnie uczę ich podstawowych manewrów: ruszania, zatrzymywania się, skręcania, zawracania, zmiany biegów, zachowania właściwego toru jazdy, cofania. Ta część nauki odbywa się na placu manewrowym. Kiedy uczeń opanuje już te czynności, uczę go poruszania się po drogach publicznych, włączania się do ruchu, poruszania się z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze, zajmowania właściwego pasa ruchu, sygnalizowania i wykonywania skrętów w lewo i prawo, zawracania, zmiany pasa ruchu, parkowania równoległego i prostopadłego, ruszania pod górę, zawracania na wąskiej drodze, jazdy po łuku do przodu i do tyłu, zwracania uwagi na znaki drogowe i sygnalizację świetlną, przestrzegania przepisów ruchu drogowego.


Co powinnam umieć? 

Muszę dobrze znać mapę drogową miejscowości, w której pracuję, żeby móc wybierać dla kursantów trasy o różnym natężeniu ruchu, z wielopasmowymi skrzyżowaniami, rondami, o różnym kącie nachylenia jezdni. Dzięki temu moi uczniowie mogą nauczyć się jazdy w rozmaitych warunkach.


Wiedza o siłach działających na pojazd i podróżujące nim osoby w trakcie zderzenia, dachowania lub innego wypadku oraz o skutkach, jakie powodują te zdarzenia: zniszczenie pojazdu, kalectwo, obrażenia wewnętrzne, śmierć, przydaje mi się podczas rozmów z kursantami o unikaniu brawury i zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • umiejętność przystępnego przekazywania wiedzy,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • cierpliwość,
  • spostrzegawczość,
  • odporność na stres.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w ośrodkach szkolenia kierowców lub otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.