Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Projektant stron internetowych

Projektuję estetycznie wyglądające i mające przydatne funkcjonalności strony internetowe, aktualizuję je i usuwam ewentualne awarie.

Projektant stron internetowych

Projektuję estetycznie wyglądające i mające przydatne funkcjonalności strony internetowe, aktualizuję je i usuwam ewentualne awarie.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dobrze zaprojektowana, estetycznie wyglądająca i mająca przydatne funkcjonalności strona internetowa to wizytówka każdej firmy, urzędu, instytucji. Dzięki mojej pracy zleceniodawcy otrzymują profesjonalną stronę WWW i są pewni, że w razie jakiejkolwiek awarii szybko usunę usterkę.

Czym się zajmuję?

W zależności od tego, jak się umówię ze zleceniodawcą, mogę tylko zaprojektować i wykonać stronę WWW lub dodatkowo dbać o jej poprawne działanie i aktualizować treści, które się na niej znajdują, czyli zdjęcia, filmiki, teksty. Najpierw ustalam z klientem jak ma wyglądać strona, kto jest jej odbiorcą, jaką ma mieć funkcjonalność, np. możliwość dodawania komentarzy pod tekstami i/lub zdjęciami, jak często trzeba ją będzie aktualizować. 


Współpracuję z plastykami, rysownikami i grafikami komputerowymi oraz osobami, które mają pisać teksty umieszczone na tej stronie, żeby razem opracować jej projekt. Opracowuję strukturę techniczną strony, programuję ją i koduję. Kiedy wszystkie materiały są gotowe: teksty, zdjęcia, animacje, filmiki, pliki dźwiękowe, i mają odpowiednie formaty, objętości oraz standardy zapisu, \"montuję\" z nich stronę, a następnie umieszczam ją na serwerze. Dbam też o to, aby serwer działał sprawnie i usuwam ewentualne awarie.


Co powinienem umieć?

Pracując nad projektem strony internetowej wykorzystuję różne specjalistyczne programy komputerowe i języki niezbędne do jej stworzenia i umieszczenia na serwerze: SQL, Oracle, Perl, Java, HTML, PHP, Illustrator, Photoshop, muszę więc potrafić sprawnie się nimi posługiwać. 


Większość instrukcji używania programów komputerowych  jest napisana w języku angielskim, muszę więc bardzo dobrze znać ten język, a zwłaszcza terminologię techniczną. Dzięki temu mogę też przyjmować zlecenia od zagranicznych klientów, tworzyć projekty stron WWW, które zawierają anglojęzyczne teksty, uczestniczyć w kursach i szkoleniach rozwijających moje umiejętności oraz czytać literaturę fachową napisaną w tym języku. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • kreatywność,
  • cierpliwość,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • odporność na stres,
  • umiejętność współpracy z innymi.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę pracować dla konkretnej firmy, albo też przyjmować zlecenia od różnych klientów, którzy chcą zaistnieć w internecie: firm handlowych, instytucji, urzędów, wydawnictw, agencji reklamowych.


Zobacz, kto zatrudnia przedstawicieli tego zawodu


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.