Badam ruch chmur deszczowych, ilość opadów, prędkość przepływu wody w rzekach itp.
Badam ruch chmur deszczowych, ilość opadów, prędkość przepływu wody w rzekach itp.
Dzięki moim badaniom powstają ekspertyzy, na podstawie których poprawia się nasze bezpieczeństwo hydrologiczne. Koryta rzek są regulowane i pogłębiane, aby np. zapewnić stały poziom wody dla potrzeb żeglugi, budowane są wały przeciwpowodziowe i zbiorniki retencyjne, które chronią miejscowości w pobliżu rzek przed zalaniem podczas wielkich opadów albo wiosennych wezbrań, wody w naszym kraju mają odpowiednią jakość, dzięki czemu wszyscy możemy z nich korzystać, nie tylko do kąpieli i rekreacji, ale także do hodowli ryb i rozmaitej działalności przemysłowej.
Generalnie zajmuję się wszystkim, co wiąże się z wodą. Badam np. ruch mas wilgotnego powietrza, czyli głównie deszczowych chmur, określam ile i jakich - deszcz, śnieg, grad - opadów i osadów - rosa, szron, szadź, gołoledź - atmosferycznych występuje w określonym czasie na danym obszarze, jaka jest szybkość parowania wody w tym rejonie. Obserwuję też wody stojące: stawy, jeziora, i płynące: rzeki, strumyki, zarówno te powierzchniowe jak i podziemne, mierzę ich poziom, objętość i prędkość przepływu wody.
Co powinnam umieć?
Muszę potrafić obsługiwać urządzenia pomiarowe, takie jak: deszczomierze, pluwiografy, wodowskazy, przyrządy do pomiaru pokrywy śnieżnej, limnigrafy, czyli przyrządy, które cały czas rejestrują zmiany poziomu wody, sondy i echosondy, młynki hydrometryczne mierzące prędkość przepływającej wody.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę pracować w oczyszczalniach ścieków, jednostkach administracji samorządowej, instytucjach badających jakość wód w naszym kraju, itp.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.