Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Wulkanizator

Naprawiam opony i inne przedmioty zrobione z gumy.

Wulkanizator

Naprawiam opony i inne przedmioty zrobione z gumy.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Sprawne opony to jeden z najważniejszych elementów zapewniających bezpieczną podróż samochodem. Ich stan wpływa na komfort jazdy i długość drogi hamowania. Dzięki mojej pracy klienci mogą w zakładzie wulkanizacyjnym szybko i sprawnie naprawić uszkodzone opony, ale także inne przedmioty wykonane z gumy, np. ulubioną piłkę albo dmuchany materac.

Czym się zajmuję?

Najczęściej naprawiam opony samochodowe, dętki i inne elementy gumowe. Posługuję się przy tym metodą wulkanizacji. To oznacza naprawianie ubytków przy pomocy odpowiedniej, bardziej lub mniej elastycznej gumy. W tzw. wulkanizacji "na ciepło" guma jest wytwarzana z kauczuku i siarki, zmieszanych w odpowiednich proporcjach w wysokiej temperaturze. 


Wulkanizacja chemiczna, czyli "na zimno", polega na tworzeniu gumy z kauczuku i dwusiarczku węgla, bez konieczności ich podgrzewania. Zajmuję się też regenerowaniem bieżników opon, czyli zrywaniem zużytych bieżników, które stanową zewnętrzną warstwę opony, i przyklejaniem nowych. Aby usunąć ubytek w oponie muszę podnieść pojazd używając podnośnika hydraulicznego, wymontować koło i zdjąć z niego oponę przy pomocy urządzenia zwanego montażownicą. 
Po zlokalizowaniu dziury oczyszczam powierzchnię dookoła niej drewnianą szczotką, rozpuszczalnikiem lub szczotką szlifującą nałożoną na wiertarkę. Małe dziury łatam smarując powierzchnię opony klejem i nakładając gumową łatkę, którą potem dociskam prasą. Duże uszkodzenia naprawiam nakładając na nie klej i gumę, a następnie wkładając oponę do urządzenia do wulkanizacji oraz ustawiając temperaturę i czas wulkanizowania dopasowany do rodzaju opony. Kiedy opona jest już naprawiona, zakładam ją na obręcz koła, wyważam koło na wyważarce i montuję je w pojeździe. Do moich obowiązków należy też przestrzeganie przepisów BHP. 
Mogę też pracować w firmie zajmującej się produkcją artykułów gumowych, np. uszczelek, węży ogrodowych, butów, piłek, a wtedy moja praca polega na napełnianiu komory wulkanizacyjnej wyrobami wykonanymi z mieszanek gumy i siarki oraz kontrolowaniu procesu wulkanizacji poprzez zapewnienie odpowiedniej temperatury i ciśnienia w komorze. 


Co powinienem umieć? 

Muszę wiedzieć, jakie procesy chemiczne zachodzą podczas wulkanizacji, jaki powinien być skład ilościowy mieszanek siarki i kauczuku, aby otrzymać gumę bardziej bądź mniej elastyczną, czym czyścić przedmioty, które mam naprawić, żeby ich nie zniszczyć, a zarazem jak najlepiej przygotować powierzchnię pod łatę, jakich klejów należy używać do przyklejania łat z gumy na małe uszkodzenia, żeby naprawa była jak najskuteczniejsza. 


Muszę wiedzieć, jakie ciśnienie i temperaturę muszę zapewnić podczas procesu wulkanizacji, aby otrzymać gumę o konkretnych właściwościach: elastyczność, odporność na ścieranie. 
Muszę wiedzieć, jak naprawiać ubytki w oponach, dętkach przy pomocy odpowiedniej, bardziej lub mniej elastycznej gumy, metodą na ciepło lub na zimno, umieć ocenić stopień uszkodzenia opony i dobrać odpowiednią metodę i narzędzia do jej naprawy. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • podzielność uwagi,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi, co jest szczególnie istotne, kiedy rozmawiam z klientami tłumacząc im, jak długo potrwa naprawa i ile będzie kosztować,
  • sumienność,
  • spostrzegawczość.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w warsztatach wulkanizacyjnych, mobilnych serwisach wulkanizacyjnych, warsztatach samochodowych oferujących usługi wulkanizacyjne, firmach zajmujących się produkcją opon do pojazdów samochodowych lub ich regeneracją, itp.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.