Generalnie pracuję na budowie, przy wznoszeniu różnego rodzaju budynków: domów mieszkalnych, hal produkcyjnych i sportowych, stadionów, wiaduktów. Montuję siatki i szkielety różnych konstrukcji z prętów zbrojeniowych, a następnie zalewam je przygotowanymi przez siebie mieszankami betonowymi.
Przed rozpoczęciem pracy najpierw dokładnie analizuję rysunki robocze, żeby dowiedzieć się, jak ma wyglądać konstrukcja, którą mam zbudować. Muszę więc potrafić posługiwać się rysunkiem technicznym. Potem oceniam, ile i jakich materiałów będzie mi potrzebne do budowy. Przygotowując stal zbrojeniową do zmontowania siatki o konkretnych wymiarach wybieram potrzebne mi pręty zbrojeniowe, czyszczę je, prostuję jeśli są pogięte, tnę na kawałki o właściwej długości lub zaginam tak, aby dało się z nich zbudować konkretny kształt, np. łuk, walec.
Wykorzystuję przy tym narzędzia, takie jak: szlifierka kątowa, wiertarka, suwmiarka, cęgi, giętarka ręczna lub mechaniczna, muszę więc potrafić się nimi posługiwać. Siatki i szkielety montuję albo bezpośrednio na placu budowy, albo też przygotowuję je wcześniej, w warsztacie zbrojarskim. Następnie przenoszę je na właściwe miejsce lub układam w formach do produkcji betonowych prefabrykatów, czyli gotowych elementów, z których szybko można zmontować ściany, stropy, czy podpory.
Przygotowując mieszankę betonową muszę ściśle trzymać się receptury, czyli opracowanego w laboratorium spisu składników betonu, które trzeba ze sobą wymieszać w ściśle określonych proporcjach, aby beton po stwardnieniu miał konkretną wytrzymałość i gęstość. Przygotowując mieszankę betonową mogę korzystać z betoniarki, albo zrobić to ręcznie.
Jeśli nie pracuję na prefabrykatach, przed wlaniem betonu dookoła siatek i szkieletów zbrojeniowych muszę zamontować szalunki, czyli konstrukcje, dzięki którym beton przyjmie po zastygnięciu odpowiedni kształt. Następnie wypełniam szalunki mieszanką betonową, wyrównuję ją i odpowiednio pielęgnuję, czyli np. polewam wodą, żeby zapewnić właściwą wilgotność, a w czasie mrozów przykrywam, żeby się zbytnio nie wychłodziła. W razie potrzeby wiem, jak przyspieszyć dojrzewanie, czyli twardnienie betonu: można to zrobić poprzez ogrzewanie, stosowanie dodatków przyspieszających zastyganie np. cementów szybkoschnących.
Kiedy beton już dokładnie zastygnie, zdejmuję szalunki i sprawdzam jakość gotowej konstrukcji. Jeśli zauważę jakieś ubytki, uzupełniam je używając torkretnicy, czyli maszyny służącej do natryskiwania betonu metodą suchą: w maszynie umieszcza się suchą mieszankę betonową, a jej wymieszanie z wodą, doprowadzaną osobną dyszą, następuje w czasie natryskiwania.
Co powinnam umieć?
Muszę wiedzieć, z jakich składników powstaje mieszanka betonowa oraz w jakich proporcjach należy mieszać je ze sobą, aby uzyskać beton o określonych właściwościach. Muszę też znać dodatki przyspieszające tężenie betonu i wiedzieć, jakimi substancjami trzeba pokryć szalunki określonego typu: z desek, płyt wiórowych czy blachy stalowej, aby po stężeniu betonu można je było łatwo zdemontować.
Muszę znać się na właściwościach materiałów, których używam w pracy, wiedzieć, ile i jakich prętów zbrojeniowych - o jakiej grubości, wytrzymałości, giętkości - muszę użyć, żeby wykonać konkretny element ze zbrojonego betonu, np. strop, który musi wytrzymywać ciężar całego dachu budynku.
Muszę potrafić obliczać ilość i wymiary prętów zbrojeniowych, potrzebnych do budowania siatek i szkieletów konstrukcyjnych, proporcje składników mieszanki betonowej niezbędnych do zabetonowania konkretnej ściany, stropu, słupa.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
- samokontrola,
- dokładność,
- wyobraźnia przestrzenna,
- sumienność,
- zdolność koncentracji,
- spostrzegawczość.
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie na budowach różnych obiektów, w zakładach prefabrykacji, w betoniarniach.
Zobacz, kto zatrudnia przedstawicieli tego zawodu