Zdjęcie zawodu
W. męska

Wideofilmowczyni

Kręcę filmy wideo według własnego scenariusza, np. reportaże, teledyski, filmy dokumentalne. Nagrywam też imprezy okolicznościowe.

Wideofilmowczyni

Kręcę filmy wideo według własnego scenariusza, np. reportaże, teledyski, filmy dokumentalne. Nagrywam też imprezy okolicznościowe.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Moja praca nigdy nie jest monotonna, zajmuję się przecież najróżniejszymi tematami. Bohaterowie moich filmów to często ciekawi albo sławni ludzie, którzy bardzo interesująco opowiadają. Pisząc scenariusze do moich produkcji mogę dowiedzieć się wielu ciekawych informacji z różnych dziedzin.

Czym się zajmuję?

Najpierw tworzę scenariusz, na podstawie którego potem kręcę film. Może to być reportaż, film dokumentalny, instruktażowy, teledysk, a nawet fabuła. Mogę sama wybierać temat, którym chcę się zajmować, albo pracować na zlecenie np. stacji telewizyjnej albo telewizji internetowej. Mogę też, na zlecenie organizatorów takich wydarzeń, nagrywać wesela, komunie i inne imprezy okolicznościowe. Kiedy mam już gotowy scenariusz, muszę zorganizować plan zdjęciowy, czyli miejsce, w którym będę kręcić. Ustawiam kamery, mikrofony, oświetlenie, dekoracje.


Podczas kręcenia filmu obsługuję kamery oraz inne urządzenia rejestrujące obraz i dźwięk, np. lustrzanki cyfrowe. Jeśli kręcę reportaż albo film dokumentalny, planem filmowym często stają się miejsca związane z jakąś ważną osobistością: dom rodzinny, szkoła, w której się uczyła, miejsce pracy, albo takie, w których działy się istotne dla filmu wydarzenia: urzędy, muzea, miejsca dramatycznych akcji ratowniczych, np. gaszenia pożarów albo ratowania ofiar powodzi. Czasami zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, np. nagłe załamanie pogody sprawia, że trzeba przerwać zdjęcia w plenerze.
Bywa, że w trakcie robienia reportażu dowiaduję się o istnieniu świadków, którzy mogą rzucić nowe światło na interesujące mnie wydarzenia albo postacie, dlatego nie zawsze ściśle trzymam się ustalonego wcześniej scenariusza. Po zarejestrowaniu materiału filmowego i dźwiękowego przychodzi czas na montaż.


Co powinnam umieć? 

Muszę znać zasady realizacji filmów różnego typu: dokumentalnych, reportaży, reklam telewizyjnych i internetowych, wywiadów, “setek” i wiedzieć jak je realizować pod względem technicznym.


Muszę znać się na obsłudze urządzeń służących do montażu: komputera, stołu edycyjnego, odtwarzacza, genlocka, rekordera, miksera wizyjnego. Muszę też wiedzieć, jak zmontować czołówkę, dodać napisy i wyczyścić albo dograć dźwięk. Oprócz tego muszę znać się na reklamie i dystrybucji moich filmów w nowych mediach np. na portalach społecznościowych, YouTube, Vimeo.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • kreatywność,
  • wrażliwość artystyczna,
  • dokładność,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • wytrwałość,
  • opanowanie,
  • odporność na stres,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w studiach filmowych i telewizyjnych, agencjach reklamowych, szkołach i uczelniach artystycznych. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.