Obsługuję i naprawiam pojazdy i maszyny rolnicze.
W pracy codziennie obsługuję najnowocześniejszy sprzęt rolniczy, który ułatwia rolnikom pracę, zwiększa plony i zyski. Jestem w stanie naprawić każdą usterkę maszyn i urządzeń wykorzystywanych do prac w gospodarstwie. Potrafię też zaprogramować traktor albo kombajn tak, żeby pracował sam, a ja w tym czasie mogę zająć się przyjemniejszymi rzeczami.
Obsługuję maszyny używane w rolnictwie, badam ich stan techniczny, konserwuję je i naprawiam usterki. Montuję też w pojazdach rolniczych urządzenia i systemy elektronicznego sterowania oraz nawigacji satelitarnej, które znacznie usprawniają pracę rolników. Jako specjalistka mechanizacji wiem, jakie korzyści płyną ze stosowania urządzeń i systemów agrotronicznych, np. automatycznego prowadzenia kombajnów zbożowych, które umożliwia dokładniejsze i bardziej wydajne koszenie zboża, czy urządzeń wspomagających automatyczną pracę maszyn rolniczych. Umiem dobierać odpowiednie systemy elektroniczne i urządzenia wspomagające do rodzaju prac w produkcji zwierzęcej i roślinnej, np. elektroniczne dojarki, podajniki pokarmu, systemy sterowania temperaturą i wilgotnością w magazynach do przechowywania owoców i warzyw, oraz potrafię je montować, sprawdzić, czy poprawnie działają i usuwać ewentualne usterki.
Co powinnam umieć?
Muszę rozpoznawać pojazdy stosowane w rolnictwie, znać się na ich budowie: rozróżniać mechanizmy, układy i podzespoły, np. układ paliwowy, hamulcowy, napędowy, oraz rodzaje silników, wiedzieć, do jakich prac się nadają konkretne maszyny – do koszenia zboża, orki, wykopków. Muszę też umieć wykonywać badania stanu technicznego traktorów, kombajnów i innych pojazdów rolniczych, rozpoznawać rodzaj usterki na podstawie zaobserwowanych objawów, np. pęcherzyki gazu w płynie chłodniczym wskazują na uszkodzenie uszczelki pod głowicą, wiedzieć, jakich narzędzi należy użyć do usuwania konkretnych usterek, umieć demontować i montować poszczególne części maszyn rolniczych.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach zajmujących się techniczną obsługą wsi i rolnictwa, w firmach produkujących nowoczesny sprzęt rolniczy, w stacjach diagnostyczno-obsługowych. Mogę też prowadzić własne gospodarstwo rolne albo otworzyć działalność gospodarczą i sprzedawać, naprawiać oraz serwisować maszyny rolnicze.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.