Zdjęcie zawodu
W. męska

Specjalistka animacji

Tworzę animacje 2D i 3D połączone z dźwiękiem. Wykorzystuje się je w grach, filmach, reklamach, prezentacjach multimedialnych.

Specjalistka animacji

Tworzę animacje 2D i 3D połączone z dźwiękiem. Wykorzystuje się je w grach, filmach, reklamach, prezentacjach multimedialnych.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Animacje multimedialne są wykorzystywane w wielu dziedzinach współczesnego życia, dlatego mam wiele możliwości znalezienia ciekawej pracy. Dzięki mojemu talentowi i wytrwałej pracy mogę stać się sławna oraz współpracować ze słynnymi projektantami animacji.

Czym się zajmuję?

Tworzę animacje połączone z dźwiękiem według własnych projektów. Moje produkcje są potem wykorzystywane w reklamach, grach komputerowych, prezentacjach multimedialnych, filmach animowanych i takich, w których grają prawdziwi aktorzy, na stronach internetowych, i w szeroko pojętych multimediach.


Najpierw muszę zapoznać się z założeniami projektowanej animacji: do czego ma być wykorzystana, jakie postacie mają się w niej pojawić, jaki rodzaj muzyki najlepiej będzie pasował jako podkład. Potem decyduję, jak powinna wyglądać i jakich programów do tego użyję. Następnie tworzę wstępne projekty, a kiedy jeden z nich zostanie wybrany do realizacji zaczynam właściwą pracę. Końcowy plik powinien zawierać animacje i muzykę. 
Podczas wszystkich etapów produkcji muszę czuwać nad tym, żeby powstająca animacja była zgodna z założeniami projektu. Jeśli zauważę jakieś odstępstwa, muszę je na bieżąco korygować. Odpowiadam także za to, aby gotowy plik miał parametry techniczne, takie, jak rozmiar pliku, rozdzielczość obrazu czy zapis ścieżki dźwiękowej wymagane przez zleceniodawcę projektu, w przeciwnym razie animacji nie dałoby się np. wyświetlić na stronie internetowej, w telewizji czy w kinie.


Co powinnam umieć? 

Muszę potrafić używać programów komputerowych do tworzenia grafiki rastrowej i wektorowej, np. InDesign, Flash, Adobe Photoshop, Adobe Fireworks, GIMP, pakiet Corel, oraz do tworzenia animacji 3D, np. 3ds MAX, Cinema 4D R14, Autodesk Softimage. Muszę też bardzo dobrze znać się na obsłudze komputera, tabletu graficznego i innych urządzeń elektronicznych, które wykorzystuję podczas tworzenia animacji. 


Większość programów komputerowych do tworzenia animacji 2D i 3D ma interfejs i dokumentację techniczną w języku angielskim, muszę więc dobrze posługiwać się tym językiem, żeby wykorzystywać wszystkie możliwości takiego oprogramowania. Znajomość angielskiego pozwala mi też śledzić światowe nowości z dziedziny animacji multimedialnej oraz brać udział w międzynarodowych kursach i szkoleniach.
Potrzebuję także znajomości matematyki do rysowania animacji w technice 2D i 3D – geometria płaska i przestrzenna – oraz do obliczania idealnych proporcji budowli i elementów krajobrazu.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • kreatywność,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • cierpliwość,
  • odporność na stres,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • wytrwałość,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w agencjach reklamowych, stacjach telewizyjnych, studiach filmowych, domach mediowych, pracowniach architektonicznych, portalach internetowych, studiach projektujących gry komputerowe.


Zobacz, kto zatrudnia przedstawicieli tego zawodu


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.