Organizuję i planuję ruch pociągów na stacji kolejowej.
Organizuję i planuję ruch pociągów na stacji kolejowej.
Dzięki mojej pracy pasażerowie, przesyłki i ładunki przewożone pociągami bezpiecznie poruszają się po torach. Moja praca wymaga ode mnie nieustannej czujności i skupienia, nigdy nie mogę za to narzekać na nudę. Każdy dyżur przynosi nowe wyzwania i niespodziewane sytuacje, na które muszę szybko reagować.
Organizuję i nadzoruję ruch pociągów na szlakach kolejowych, dworcach i bocznicach - to odgałęzienia torów służące np. do postoju pociągów, ich rozładunku i załadunku oraz napraw. Mogę też pracować w wewnętrznej sieci kolejowej dużego zakładu przemysłowego, np. huty albo kopalni. Decyduję o tym, o której godzinie oraz skąd odjeżdża konkretny pociąg, śledzę trasy składów poruszających się w obszarze, którym zawiaduję, na specjalnym pulpicie sterowniczym. Czasem, np. w przypadku awarii albo opóźnienia, wstrzymuję ruch albo zmieniam kolejność przejazdu, będąc stale w łączności z maszynistami oraz osobami zarządzającymi ruchem na innych stacjach kolejowych, wyznaczam alternatywne trasy dla pociągów będących już w drodze, które muszą np. ominąć odcinek torów czasowo wyłączony z ruchu.
Co powinnam umieć?
Muszę znać przepisy BHP, rodzaje zagrożeń występujące na kolei i procedury postępowania w rozmaitych nieprzewidzianych sytuacjach, np. wypadku kolejowego, muszę znać ustawę o transporcie kolejowym, przepisy o ochronie danych osobowych i zachowaniu tajemnicy służbowej.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się organizowaniem przewozów kolejowych pasażerskich lub towarowych, w zajezdniach tramwajowych, w zajezdniach metra.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.