Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Informator pasażerski

Informuję podróżnych o rozkładzie jazdy autobusów lub pociągów.

Informator pasażerski

Informuję podróżnych o rozkładzie jazdy autobusów lub pociągów.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Planowanie podróży i wyszukiwanie najlepszych połączeń między konkretnymi miejscowościami to moja pasja, którą mogę rozwijać w pracy. Cieszę się, że pomagam podróżnym w uzyskaniu potrzebnych informacji. Czasami spotykam pasażerów z naprawdę egzotycznych państw, rozmowy z nimi są dla mnie okazją do doskonalenia znajomości języków obcych i poznawania innych kultur.

Czym się zajmuję?

Wybrałem tę pracę, ponieważ od dawna interesowało mnie, jak najlepiej uzyskać informacje na temat połączeń kolejowych, autobusowych między miastami w kraju i na świecie. Planując takie "wirtualne" podróże dowiedziałem się sporo o tym, jak wygląda sieć komunikacyjna między różnymi miejscowościami i którędy warto podróżować, żeby zaoszczędzić czas albo pieniądze. Ta wiedza przydaje mi się teraz w pracy, ponieważ do moich obowiązków należy informowanie pasażerów komunikacji autobusowej lub kolejowej, w zależności na jakim dworcu pracuję, w ruchu krajowym i międzynarodowym. 


Odpowiadam na pytania dotyczące rozkładu jazdy: godzin odjazdów i przyjazdów autobusów lub pociągów, opóźnień, najlepszych połączeń między konkretnymi miastami, cen biletów: w tym wysokości ulg dla studentów, emerytów grup czy rodzin, informuję, do kiedy dany bilet jest ważny i czy jest możliwość zwrotu pieniędzy za niewykorzystane bilety, kieruję też niezorientowanych podróżnych do kas biletowych albo instruuję, jak mogą kupić bilet bez kolejki, np. przez aplikację w telefonie lub stronę internetową. Do mnie można też zwracać się po informacje dotyczące przewozu przesyłek bagażowych, kurierskich, ekspresowych, możliwości przewożenia zwierząt pod opieką pasażera. Wskazuję też drogę na peron lub stanowisko, z którego odjeżdża konkretny pociąg lub autobus, informuję podróżnych jak znaleźć toaletę i biuro rzeczy znalezionych. 


Co powinienem umieć? 

Muszę być na bieżąco z rozkładami jazdy i cennikami biletów, żeby móc udzielać pasażerom aktualnych informacji. Muszę też bardzo dobrze znać plan dworca, żeby móc kierować ich na właściwy peron, stanowisko lub podpowiedzieć, jak trafić do kas, punktów gastronomicznych. 


Przydaje się znajomość języków obcych, bo najbardziej zagubieni podróżni, to często przybysze z innych krajów. Ważna jest też dobra pamięć, żeby zapamiętać dużo różnorodnych informacji, np. ceny biletów, przepisy przewozu osób i bagażu, plan dworca, oraz umiejętność liczenia, żeby obliczać np. koszt przewozu konkretnego bagażu, czas trwania podróży. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • umiejętność przejrzystego tłumaczenia,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • cierpliwość,
  • życzliwość,
  • dokładność,
  • sumienność,
  • odpowiedzialność,
  • odporność na stres.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie na dworcach kolejowych lub autobusowych.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.