Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Policjant

Badam miejsca przestępstw, zabezpieczam i analizuję zgromadzone dowody, ścigam przestępców.

Policjant

Badam miejsca przestępstw, zabezpieczam i analizuję zgromadzone dowody, ścigam przestępców.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Moja praca jest moim powołaniem. Ścigam ludzi robiących złe rzeczy, więc czuję, że jestem po dobrej stronie. Największą satysfakcję mam wtedy, gdy uda mi się pomóc w schwytaniu groźnego przestępcy. Dzięki mnie ludzie mogą czuć się bezpieczni.

Czym się zajmuję?

Do moich obowiązków należy gromadzenie dowodów przestępstw i ściganie osób poszukiwanych, podejrzanych o popełnienie konkretnych występków. To w dużej mierze praca detektywistyczna, jestem trochę jak Sherlock Holmes. Oglądam, analizuję i zabezpieczam miejsce dokonania przestępstwa razem z technikami kryminalistyki, którzy zbierają ślady. Z każdego takiego wyjazdu spisuję raport, a zgromadzone na miejscu dane wykorzystuję do ustalenia, kto jest sprawcą konkretnego przestępstwa. 


Zatrzymuję sprawców przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu i mieniu: włamywaczy, złodziei, oszustów, morderców,… Znajduję i likwiduję nielegalne plantacje konopi indyjskich, zatrzymuję też osoby podejrzane o handel ludźmi. Często zdarza się, że poszukujemy osób zaginionych. Jest to długi i trudny proces, zwłaszcza wtedy, kiedy po długim okresie poszukiwań okazuje się, że osoba nie żyje i trzeba powiadomić o tym rodzinę. Przygotowuję również dokumenty potrzebne do procesów sądowych oraz współpracuję z prokuraturą. 
Praca wymaga ode mnie logicznej oceny sytuacji i umiejętności rozwiązywania problemów, radzenia sobie ze stresem i presją czasu, a także samodzielności i umiejętności analitycznych. Bardzo ważna jest też wytrzymałość i dobra kondycja fizyczna. Chociaż nierzadko pracuję w dni, które dla innych są wolne od pracy, i jestem narażony na różne niebezpieczeństwa, mam świadomość, że dzięki mojej pracy ludzie mogą czuć się bezpieczni. 


Co powinienem umieć? 

Muszę mieć prawo jazdy i potrafić prowadzić samochód, aby dojechać na miejsce zdarzenia, ścigać podejrzanych, a także przewozić zatrzymane osoby i zabezpieczone ładunki. 


Aby dobrze interpretować materiał dowodowy, muszę mieć wiedzę z obróbki materiałów, materiałoznawstwa oraz urządzeń technicznych. 
Muszę umieć obsługiwać komputer, aby tworzyć, zapisywać i zabezpieczać elektroniczną dokumentację śledztwa. 
Muszę wiedzieć, jak zabezpieczyć pozostawione przez sprawcę zapachy i mikroślady, a także znać chemiczne sposoby na ujawnienie niewidocznych gołym okiem dowodów. Muszę mieć wiedzę z zakresu analizy DNA, odcisków palców, a także pobierania materiału biologicznego do analizy. 
Muszę znać logikę, która jest niezbędna do wyciągania właściwych wniosków w śledztwie.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

 • odwaga,
 • dokładność,
 • skrupulatność,
 • opanowanie,
 • odporność na stres,
 • dyspozycyjność,
 • wytrzymałość podczas pracy w trudnych warunkach,
 • wyobraźnia przestrzenna,
 • szybki refleks,
 • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
 • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
 • umiejętność pracy w zespole.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę pracować w konkretnej komendzie lub komisariacie policji.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.