Tworzę nowe protezy oraz urządzenia do diagnostyki i leczenia pacjentów.
Tworzę nowe protezy oraz urządzenia do diagnostyki i leczenia pacjentów.
Dzięki mojej pracy życie i zdrowie pacjentów ratują coraz nowocześniejsze urządzenia medyczne, a materiały biomedyczne są coraz doskonalsze i “niemal jak własne”. Jeśli wynajdę coś szczególnie istotnego, mogę nawet doczekać się urządzenia albo materiału nazwanego moim nazwiskiem.
W moim zawodzie wykorzystuję zarówno wiedzę z nauk ścisłych jak i biologicznych oraz medycznych. Kreuję nowe metody i tworzę urządzenia do diagnostyki i leczenia pacjentów. Wymyślam też zupełnie nowe materiały, projekty i prototypy tworzyw sztucznych, które można stosować w rozmaitych terapiach, a inspiracją są dla mnie narządy, tkanki i inne obiekty biologiczne, a dokładniej ich budowa i sposoby działania. Efekty mojej pracy można wykorzystywać np. do uzupełniania ubytków tkanek po urazach, wypadkach albo gdy pacjent cierpi na chorobę niszczącą tkanki, np. na nowotwór. Opracowuję też nowoczesne materiały pozwalające łączyć ze sobą różne tkanki, m.in. cementy kostne, nici chirurgiczne czy kleje do tkanek, pracuję nad budową sztucznych narządów, które mogłyby zastąpić zniszczone przez uraz albo chorobę, takich jak sztuczne serce, zastawki serca, naczynia krwionośne czy kości. Mogę też poszukiwać wydajniejszych nośników leków, tworzyć polimery używane do produkcji soczewek kontaktowych, albo pracować nad protezami bionicznymi, czyli sztucznymi kończynami, którymi pacjent może sterować bezpośrednio myślą dzięki wysyłaniu impulsów elektrycznych z mózgu, albo poprzez przesyłanie sygnałów do protezy z resztek zachowanych mięśni. Biocybernetyczka opracowuje też endoprotezy, czyli części wszczepiane do organizmu, by zastąpić uszkodzony narząd, najczęściej staw, np. kolanowy lub biodrowy, ale także zastawki serca albo kosteczki słuchowe, dlatego muszę znać się na budowie i funkcjonowaniu ludzkiego organizmu.
Co powinnam umieć?
Muszę mieć wiedzę o fizycznych właściwościach, np. kruchość, giętkość, rozciągliwość, wytrzymałość, materiałów, które wykorzystuję w mojej pracy, żeby móc wybierać te z nich, które najlepiej będą się sprawdzać w określonych zastosowaniach, np. protezy stóp muszą zapewniać choremu swobodę ruchów i jednocześnie wytrzymać ciężar jego ciała.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę pracować w firmach zajmujących się produkcją sprzętu medycznego, szpitalach i innych placówkach medycznych doradzając lekarzom w kwestii zakupu sprzętu i ucząc ich jak się go obsługuje, na uczelniach, w laboratoriach badawczych,…
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.