Zdjęcie zawodu
W. męska

Kontrolerka ruchu lotniczego

Nadzoruję ruch samolotów w przestrzeni powietrznej.

Kontrolerka ruchu lotniczego

Nadzoruję ruch samolotów w przestrzeni powietrznej.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Pracując na lotnisku mogę codziennie podziwiać piękne, nowoczesne samoloty i inne statki powietrzne. Świadomość, że dzięki mnie bezpiecznie podróżują po niebie, sprawia mi wielką satysfakcję. Opanowanie, umiejętność koncentracji i szybkiego podejmowania decyzji przydają mi się także w codziennym życiu, np. podczas jazdy samochodem.

Czym się zajmuję?

Żeby móc pracować w tym zawodzie musiałam przejść rekrutację w Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej i trwające prawie dwa lata szkolenie w jednej ze specjalności: kontroler wieży, zbliżania albo obszaru. Jeśli pracuję na Wieży Kontroli Lotniska, odpowiadam za wydawanie pozwoleń na poruszanie się samolotów w kręgu nadlotniskowym, kołowanie na pas startowy i start, oraz na lądowanie i odkołowanie z płyty lotniska. Przed podjęciem decyzji o pozwoleniu na start samolotu sprawdzam, czy plan lotu przygotowany przez konkretną linię lotniczą jest zaakceptowany i rozesłany do wszystkich miejsc kontroli ruchu lotniczego na planowanej trasie przelotu. Następnie pozwalam pilotowi na włączenie silników albo każę mu czekać, powiadamiając o przyczynach i wielkości opóźnienia, i informuję go, którędy ma kołować na pas startowy, żeby uniknąć zderzenia z innymi samolotami albo przeszkodami znajdującymi się na płycie lotniska. 


Jeśli pracuję w kontroli zbliżania, odpowiadam za bezpieczeństwo samolotów podczas manewrów zaraz po starcie. Przekazuję do wieży informacje o odległościach między wszystkimi samolotami, które poruszają się bezpośrednio nad lotniskiem: startujących, podchodzących do lądowania, przelatujących nad nim w drodze na inne lotniska lub czekających w strefie oczekiwania na pozwolenie na lądowanie. Kiedy samolot wystartuje, rozpoznaję go na radarze i wyznaczam pilotom innych samolotów kursy, którymi mają lecieć, żeby bezpiecznie minąć się w powietrzu. Kiedy samolot zbliża się do granicy sektora, za który jestem odpowiedzialny, przekazuję kontrolę nad nim kontrolerowi kontroli obszaru, podając mu dane o numerze lotu, kursie, wysokości, prędkości, oraz o zezwoleniach, które dostał konkretny lot. 
Pracując jako kontrolerka obszaru jestem członkinią zespołu, który dba o prawidłowy i bezpieczny ruch samolotów na niebie nad naszym krajem i częścią międzynarodowych wód Morza Bałtyckiego. Współpracuję też z centrami kontroli obszaru w sąsiednich krajach, żeby zapewnić bezpieczeństwo samolotom podczas lotów międzynarodowych. Nadzoruję ruch samolotów, które poruszają się w polskiej przestrzeni powietrznej, dbając o utrzymanie między nimi bezpiecznych odległości i jednocześnie starając się, żeby nie miały opóźnień. Cały czas analizuję pionowe i poziome odległości między statkami powietrznymi w oparciu o wskazania dostarczane przez nowoczesny sprzęt radarowy i komputerowy, oraz komunikaty pilotów. Uwzględniam też informacje mające wpływ na czas trwania lotu, np. prędkość wiatru na konkretnej wysokości przelotowej, albo jego trasę, np. konieczność ominięcia burzy albo czasowe zamknięcie przestrzeni powietrznej nad jakimś obszarem. 
Planuję i obserwuję lot samolotu na podstawie informacji otrzymanych od linii lotniczych o trasie i godzinie startu oraz danych z lotnisk o trasie odlotu statku powietrznego i wysokości, na której chce lecieć pilot. Po sprawdzeniu warunków panujących w powietrzu na planowanej trasie lotu wydaję pozwolenie na lot, określając przy tym wysokość, na jakiej może poruszać się samolot, oraz czas i miejsce jej osiągnięcia. Kiedy w naszej przestrzeni powietrznej pojawia się samolot z zagranicy, kontroluję jego lot aż do momentu przekazania go pod opiekę kontrolera zbliżania lotniska, jeśli ma tu wylądować, albo kontrolera kontroli obszaru sąsiedniego kraju, jeśli tylko przelatuje przez naszą przestrzeń powietrzną. Wszyscy kontrolerzy na trasie lotu konkretnego samolotu są ze sobą w stałym kontakcie, żeby móc szybko reagować na problemy, jakie mogą pojawić się podczas przelotu, np. nagłe załamanie pogody, awaria na lotnisku docelowym, zamknięcie przestrzeni powietrznej przez wojsko. 


Co powinnam umieć? 

Moja praca wymaga ode mnie znajomości wszystkich polskich i międzynarodowych przepisów określających sposoby bezpiecznego poruszania się statków powietrznych po niebie i płycie lotniska. 


Muszę bardzo dobrze znać język angielski, żeby móc porozumiewać się z zagranicznymi pilotami oraz kontrolerami ruchu lotniczego, zapoznawać się z międzynarodowymi przepisami o ruchu powietrznym oraz posługiwać się zagranicznymi programami komputerowymi do śledzenia lotu statków powietrznych. 
Muszę znać warunki klimatyczne panujące w przestrzeni powietrznej, żeby móc przewidywać, kiedy można spodziewać się gwałtownych burz albo porywistych wiatrów, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa lecących w powietrzu samolotów. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • spostrzegawczość,
  • odpowiedzialność, ponieważ od moich decyzji zależy życie i bezpieczeństwo wielu ludzi, podróżujących samolotami,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • wytrwałość,
  • sumienność,
  • odporność na stres,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • punktualność,
  • opanowanie,
  • skrupulatność,
  • dobra pamięć,
  • umiejętność szybkiego podejmowania trafnych decyzji,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • podzielność uwagi.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie na lotniskach na terenie całego kraju lub w Centrum Kontroli Ruchu Lotniczego.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.