Prowadzę zajęcia uczące konkretnej sztuki walki. Do moich obowiązków należy opracowanie programu zajęć oraz wybranie najlepszych sposobów nauczania moich podopiecznych.
Prowadzę zajęcia uczące konkretnej sztuki walki. Do moich obowiązków należy opracowanie programu zajęć oraz wybranie najlepszych sposobów nauczania moich podopiecznych.
Lubię moją pracę, ponieważ nie tylko szkolę nowych zawodników, ale też ciągle dbam o rozwijanie swoich umiejętności. Nagrody, jakie zdobywają moi podopieczni na różnych zawodach, są dla mnie powodem do dumy i satysfakcji z wykonywanej pracy. Poza tym szkoląc innych sam też - chcąc nie chcąc - muszę dbać o kondycję, dlatego nigdy nie mam problemów z dogonieniem tramwaju czy wejściem na 4. piętro.
Prowadzę zajęcia z uczniami w różnym wieku i o różnym stopniu zaawansowania. W zależności od tego, co sam trenowałem i w czym jestem najlepszy mogę uczyć np. aikido, ju-jitsu, taekwon-do, judo, kyokushin, karate tsunami, tajskiego boksu czy kick-boxingu. Przekazuję moim uczniom wiedzę o stylu tej sztuki walki, najskuteczniejszych strategiach, układach ciosów, rzutów czy uderzeń, które się w niej stosuje. Do moich obowiązków należy opracowanie programu zajęć oraz wybranie najlepszych sposobów nauczania moich podopiecznych. Sprawdzam też sprawność fizyczną i umiejętności przyszłych uczestników zajęć i dobieram ich w grupy o podobnym stopniu zaawansowania. W niektórych sztukach walki używa się akcesoriów, takich jak ochraniacze, maski, miecze lub kije, którymi się walczy, dlatego dbam o to, aby wszyscy zawodnicy, których trenuję, byli w nie wyposażeni.
Co powinienem umieć?
Żeby móc pracować w tym zawodzie muszę ukończyć kurs instruktora sztuk walki, dobrze znać się na konkretnej sztuce walki, której uczę moich podopiecznych, oraz wiedzieć, jak prowadzić treningi, żeby jak najlepiej rozwijać umiejętności moich uczniów.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę pracować w szkole sztuk walki, albo założyć własną.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.