Tworzę różnego rodzaju mapy, np. topograficzne, miejskie, polityczne. Aktualizuję też już istniejące mapy, np. nanosząc na nie nowopowstałe drogi, mosty.
Tworzę różnego rodzaju mapy, np. topograficzne, miejskie, polityczne. Aktualizuję też już istniejące mapy, np. nanosząc na nie nowopowstałe drogi, mosty.
Mając codziennie do czynienia z tworzeniem map realizuję projekty, które pomagają ludziom w codziennym życiu – kierowcom, turystom, dzieciom w szkole. Potrafię bardzo dobrze się posługiwać różnymi rodzajami map, co przydaje się np. podczas przemierzania szlaków w trudnym terenie albo planowania trasy wakacyjnych wyjazdów. Mogę też pracować dla prestiżowych wydawnictw ilustrując np. teksty podróżnicze.
W pracy zajmuję się tworzeniem map – sporządzam opisowy oraz graficzny projekt konkretnej mapy i przygotowuję ją do druku. Oprócz papierowych map, których obecnie powstaje coraz mniej, zajmuję się też opracowywaniem map w wersji elektronicznej, wykorzystywanych np. w urządzeniach nawigacji samochodowej, i aktualizuję już istniejące mapy, np. nanosząc na nie nowopowstałe drogi, mosty.
Co powinienem umieć?
Muszę znać się na rozmaitych rodzajach map i wszystkie potrafić właściwie wykonać: ogólnogeograficzne, przyrodnicze, społeczno-gospodarcze, historyczne, turystyczne, globusy, diamapy, które są drukowane na przezroczystych foliach, przeznaczone do wyświetlania na rzutniku pisma - grafoskopie, tyflomapy, czyli mapy dotykowe dla osób niewidomych i słabowidzących, mapy ścienne, atlasy.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w wydawnictwach kartograficznych albo otworzyć własną działalność gospodarczą.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.