ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. męska

Elektroradiolożka

Przeprowadzam badania EKG, EEG, USG, rentgenowskie i inne.

Elektroradiolożka

Przeprowadzam badania EKG, EEG, USG, rentgenowskie i inne.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Pracuję na najnowocześniejszym sprzęcie medycznym, mogę rozwijać swoje umiejętności poprzez udział w kursach, szkoleniach i konferencjach naukowych. Każdy pacjent jest inny, więc choć wykonuję wiele badań jednego rodzaju, w mojej pracy nigdy się nie nudzę.

Czym się zajmuję?

Moja praca polega na robieniu rozmaitych specjalistycznych badań elektromedycznych i radiologicznych, takich jak prześwietlenia RTG, elektrokardiografia, czyli EKG, elektroencefalografia, czyli EEG, tomografia komputerowa i pozytonowa, rezonans magnetyczny, elektromiografia, audiometria, spirometria. 


Niektóre z nich trzeba wykonywać w specjalnym pomieszczeniu – pracowni radiologicznej, spirometrycznej albo audiologicznej, inne mogą być przeprowadzane w przychodni czy nawet przy łóżku chorego, np. EKG. Przygotowuję pacjentów do tych badań, a potem opracowuję ich wyniki, zwracając uwagę na to, czy wszystko zostało wykonane prawidłowo. Potem wysyłam je lekarzowi do opisu. Badania, które przeprowadzam, pomagają lekarzom rozpoznawać, co dolega pacjentom, a zabiegi lecznicze przyspieszają powrót chorych do zdrowia. 


Co powinnam umieć? 

Muszę znać się na anatomii i fizjologii człowieka, żeby wiedzieć, jak właściwie przygotować pacjenta do określonego rodzaju badań. Używam różnych specjalistycznych urządzeń medycznych, muszę więc bardzo dobrze znać się na ich obsłudze i działaniu, żeby mieć pewność, że wyniki zrobionych przeze mnie badań będą pokazywać prawdziwy stan zdrowia pacjenta. 


W moim zawodzie bardzo ważna jest dbałość o bezpieczeństwo personelu medycznego i pacjentów. Muszę zatem mieć wiedzę z zakresu BHP i umieć ją stosować w praktyce. 
Znajomość fizyki jest mi niezbędna, żeby odpowiednio dobierać dawkę promieniowania, np. przy robieniu zdjęć rentgenowskich, w zależności od np. masy pacjenta czy rodzaju badania, tak, żeby była i skuteczna, i bezpieczna. W przypadku awarii sprzętu muszę umieć zabezpieczyć pacjenta i siebie przed skutkami usterki i w razie potrzeby udzielić pierwszej pomocy. 
Muszę znać się także na programach komputerowych używanych do sterowania aparaturą medyczną oraz do gromadzenia i analizowania wyników badań. Promieniowanie jonizujące, pierwiastki promieniotwórcze, pole magnetyczne i ultradźwięki mogą być też stosowane w leczeniu, dlatego muszę znać się na rodzajach takich zabiegów i wiedzieć, jak je wykorzystywać w terapii. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • sumienność,
  • odpowiedzialność,
  • dokładność,
  • opanowanie,
  • cierpliwość,
  • empatia,
  • samodzielność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w szpitalach, przychodniach, a także w prywatnych zakładach elektroradiologii.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.