Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Lakiernik

Posługując się pistoletami lakierniczymi pokrywam lakierem przedmioty z metalu, plastiku lub drewna.

Lakiernik

Posługując się pistoletami lakierniczymi pokrywam lakierem przedmioty z metalu, plastiku lub drewna.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo jest różnorodna: lakieruję rozmaite przedmioty, każdego dnia mogę uczyć się nowych technik i poszerzać swoje umiejętności. Podoba mi się to, że w pracy wykorzystuję moją kreatywność, precyzję i umiejętność dbania o szczegóły. Oglądanie gotowych, polakierowanych przeze mnie przedmiotów, przynosi mi wiele satysfakcji.

Czym się zajmuję?

Maluję lakierem i wykańczam rozmaite przedmioty: meble, elementy budowlane, karoserię samochodów, motocykli i innych pojazdów, części maszyn, statków, itp. Są one wykonane z tworzyw sztucznych, drewna, metalu. Najczęściej zajmuję się samochodami. Często lakieruję pojazdy po różnych naprawach blacharskich, ale zdarza się też, że klient chce po prostu zmienić kolor swojego samochodu.


Niezależnie od tego, jaki przedmiot mam polakierować, najpierw muszę zabezpieczyć te fragmenty, które nie będą lakierowane. Elementy, które będę pokrywała lakierem, muszę najpierw wyczyścić z rdzy i brudu. Następnie wygładzam je i matuję oraz maluję je emalią gruntową. Zagruntowane części muszę potem dokładnie wysuszyć i usunąć brzydkie zacieki albo kurz, który przykleił się do gruntu podczas malowania. Następnie muszę umyć zagruntowane elementy i dopiero wtedy mogę zacząć nakładać na nie jedną albo kilka warstw lakieru w odpowiednim kolorze. Potem czeka je kolejne suszenie i polerowanie. 
W mojej pracy używam wielu narzędzi, takich jak szlifierki, polerki, pistolety pneumatyczne czy mierniki do mierzenia lepkości lakierów. Pracując jako lakiernik muszę nosić specjalne rękawice i maskę ochronną, żeby chronić się przed wdychaniem pyłów podczas szlifowania i drażniących zapachów lakierów i farb. Ciągle pojawiają się nowe narzędzia oraz rodzaje farb i lakierów, dlatego muszę cały czas uczyć się tych nowości żeby móc zaoferować moim klientom usługi na najwyższym poziomie. Muszę też mieć zdolności manualne i wyczucie estetyki, żeby końcowy efekt mojej pracy podobał się klientom. 


Co powinienem umieć? 

Muszę dobrze znać się na obsłudze urządzeń, których używam w pracy, wiedzieć jak je czyścić i umieć usuwać drobne usterki. Muszę znać się na budowie samochodów, statków lub innych pojazdów, żeby w razie potrzeby umieć wymontować jedną część, którą muszę polakierować, a potem wmontować ją na właściwe miejsce. 


Muszę znać się na fizyce i chemii, żeby właściwie dobierać poszczególne warstwy nakładane na karoserię, w zależności od rodzaju podłoża, wiedzieć, jak ze sobą reagują, które dają w sumie głęboki, trwały kolor, a jak można np. uzyskać efekt zmiany barwy w zależności od natężenia i kąta padania światła. I wreszcie: w jakich warunkach najlepiej utrwalać efekty mojej pracy. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • rzetelność,
  • odpowiedzialność,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • spostrzegawczość,
  • samodzielność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w warsztatach lakierniczych, firmach produkujących pojazdy mechaniczne, w autoryzowanych serwisach samochodowych, zakładach komunikacji publicznej, stoczniach, fabrykach mebli. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.