Dbam o bezpieczeństwo pasażerów podróżujących koleją.
Cieszę się, że dzięki mojej pracy pasażerowie i towary przewożone pociągami bezpiecznie docierają do celu. Satysfakcję sprawia mi też udział w zatrzymywaniu przestępców.
Odpowiadam za bezpieczeństwo pasażerów podróżujących pociągami oraz wszystkich czekających na dworcach i odprowadzających podróżnych. Zajmuję się także ochroną własności Polskich Kolei Państwowych, takiej jak: wagony, lokomotywy, tory i trakcje kolejowe, wyposażenie dworców, oraz wszystkich towarów, które kolej przewozi. Dla złodziei to łakome kąski, kradną nie tylko pojedyncze przesyłki, ale także węgiel, ropę, czy złom, a nawet szyny kolejowe i przewody elektryczne zasilające linie kolejowe, wszystko, co mogą potem sprzedać i dużo zarobić, dlatego często patroluję dworce, tory i bocznice kolejowe, czyli miejsca, gdzie ładuje się i rozładowuje wagony, a pociągi czekają na wyruszenie w drogę. Codziennie spotykam się z różnymi ludźmi, dlatego ważne jest żebym umiał z każdym się dogadać.
Co powinienem umieć?
Muszę znać podstawy udzielania pierwszej pomocy, żeby móc pomagać osobom, które źle się poczują albo np. zostaną poszkodowane przez agresywnych pasażerów. Muszę też dobrze znać się na przepisach obowiązujących na kolei, żeby móc sprawiedliwie wystawiać mandaty osobom, które złamały te przepisy, np. przechodziły przez tory w niedozwolonym miejscu.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę pracować na jednym z posterunków Straży Ochrony Kolei, zlokalizowanych na terenie całego kraju.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.