Zdjęcie zawodu
W. męska

Pszczelarka

Prowadzę pasiekę, w której pszczoły produkują miód.

Pszczelarka

Prowadzę pasiekę, w której pszczoły produkują miód.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Cały rok mogę korzystać z owoców pracy pszczół, takich jak miód czy propolis, które mają dobry wpływ na zdrowie. Znam się na rodzajach miodu i wiem, jakie choroby można nim leczyć. Korzystne dla zdrowia jest nawet użądlenie pszczoły. Te miododajne bzykacze rzadko żądlą, ale pszczeli jad chroni przed reumatyzmem. Praca moich pszczół przynosi korzyści nie tylko mnie, ale także rolnikom i sadownikom, których uprawy zapylają te pracowite owady. Bez nich nie byłoby tak obfitych plonów.

Czym się zajmuję?

Praca pszczelarki polega na prowadzeniu pasieki, czyli miejsca, w którym stoją ule – domy dla pszczół. Mogę kupować gotowe ule albo robić je według mojego własnego projektu. Takie indywidualnie tworzone domki dla pszczół mają czasem fantastyczne kształty, np. siedzącego niedźwiedzia, wiatraka, drewnianej chatki. Najważniejsze jest jednak, żeby łatwo można było wyjmować z nich ramki wypełnione woskiem i miodem. Pasieka musi być położona w takim miejscu, w którym jest dużo roślin, z których pszczoły zbierają pyłek i nektar, służący im do produkowania miodu. Pszczoły zapylają między innymi rośliny uprawiane przez rolników, dlatego warto stawiać ule obok gospodarstw rolnych, a czasem nawet wozić całą pasiekę w miejsca, gdzie akurat kwitnie dużo roślin. Pszczelarze jeżdżą z pszczołami po całym kraju, szukając obszarów, gdzie kwitnie rzepak, akacje albo wrzos, po to, żeby zyskiwać miody o niepowtarzalnym smaku i aromacie. Muszę jednak najpierw upewnić się, czy dany rolnik nie opryskuje pól chemicznymi środkami do zwalczania szkodników. Takie opryski są bardzo niebezpieczne dla latających nad polami pszczół. Owady ciężko chorują, nie potrafią wrócić do ula, a nawet giną. Zdrowe pszczele rodziny produkują miód, pyłek, wosk, mleczko pszczele i inne produkty, które są smaczne i dobre dla naszego zdrowia. 


Co powinnam umieć? 

Muszę dobrze znać się na gatunkach pszczół i chorobach, które im zagrażają, wiedzieć, co te owady lubią i jak dbać o ich zdrowie, żeby móc się nimi dobrze opiekować. Zimą albo w czasie, kiedy w okolicy jest za mało pożywienia, muszę je dokarmiać, dlatego potrzebuję wiedzy o tym, czym i w jakiej sytuacji mogę zastąpić pyłek i nektar, którym się żywią. 


Ilość i jakość zbieranego miodu oraz zdrowie moich pszczół zależą też od dobrego stanu uli, dlatego muszę znać się na budowie ula i umieć naprawiać usterki, które się w nim pojawiają, umieć wydobywać z uli miód i produkty pszczele oraz przetwarzać je, używając do tego np. wirówki do miodu. Wyciąganie ramek z ula może zdenerwować pszczoły, dlatego muszę wiedzieć jak sobie z nimi radzić. 
Muszę znać się na gatunkach roślin lubianych przez pszczoły i dających im dużo pożywienia, żeby móc wybrać najlepsze miejsce na pasiekę, albo w razie potrzeby dosadzać odpowiednie drzewa i kwiaty. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • sumienność,
  • cierpliwość,
  • opanowanie,
  • dokładność,
  • spostrzegawczość,
  • wyobraźnia przestrzenna.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w jednej z licznych pasiek znajdujących się w naszym kraju, albo otworzyć własną.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.