Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Pielęgniarz anestezjologiczny

Opiekuję się pacjentami przygotowując ich do zabiegów chirurgicznych i asystuję anestezjologowi podczas operacji.

Pielęgniarz anestezjologiczny

Opiekuję się pacjentami przygotowując ich do zabiegów chirurgicznych i asystuję anestezjologowi podczas operacji.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Specjalizuję się w leczeniu bólu, pomagam chorym uniknąć cierpienia i nieprzyjemności związanych z zabiegami. Pacjenci cierpią i boją się śmierci, dlatego bardzo potrzebują bliskości i troski drugiego człowieka. Mam bliższy kontakt z pacjentem niż lekarz, więc tym większą odczuwam satysfakcję i radość, gdy pacjent mimo ciężkiej choroby wraca do zdrowia.

Czym się zajmuję?

Do moich obowiązków należy przede wszystkim przygotowanie pacjentów do zabiegów chirurgicznych, podawanie im leków znieczulających czy podłączanie ich do aparatury podtrzymującej życie i kontrolującej parametry życiowe. Na tym się jednak moje zadanie nie kończy – obserwuję to, co się dzieje podczas operacji, by w razie potrzeby powiadomić o tym lekarzy. To umożliwia szybką reakcję w przypadku jakichkolwiek komplikacji. Opiekuję się pacjentami przez pierwsze godziny i dni po zabiegach – do czasu, aż poczują się lepiej. Choć w ogromnej większości przypadków wszystko dobrze się kończy i pacjent wraca do zdrowia, czasem stan zdrowia chorego gwałtownie się pogarsza i niezbędna jest reanimacja. Mimo ogromnych starań nie wszystkich udaje nam się uratować. Moja praca wymaga zatem ogromnej wytrzymałości zarówno fizycznej, jak i psychicznej. 


Co powinienem umieć? 

Muszę potrafić sprawnie obsługiwać sprzęt medyczny, niezbędny w mojej pracy, np. respiratory, defibrylatory, aparaty do znieczulenia, stetoskopy, kardiomonitory , pulsoksymetry mierzące ilość tlenu w krwi pacjenta, pompy infuzyjne służące do dożylnego podawania leków, pokarmu i elektrolitów. 


Muszę umieć dozować i nadzorować dozowanie leków przeciwbólowych i zwiotczających, znać działanie substancji chemicznych na organizm człowieka oraz zachodzące w nim reakcje. 
Muszę znać procesy fizyczne wpływające na organizm człowieka, m.in. termodynamikę i mechanikę, oraz rozumieć zasady działania sprzętu medycznego – tu przydaje się wiedza o magnetyzmie, elektryczności, promieniowaniu. 
Muszę znać anatomię i fizjologię organizmów żywych, m.in. procesy komórkowe, i systematykę, m.in. bakterii i pasożytów. Muszę obliczać dawki leków i czas ich działania, muszę znać m.in. logarytmy i całki. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • szybki refleks,
  • dobra pamięć,
  • podzielność uwagi,
  • odpowiedzialność,
  • empatia,
  • dokładność,
  • wyrozumiałość,
  • cierpliwość,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • odporność emocjonalna,
  • dyskrecja.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, poradniach specjalistycznych, placówkach oświatowych lub w instytutach naukowo-badawczych.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.