Opiekuję się pacjentami przygotowując ich do zabiegów chirurgicznych i współpracuję z anestezjologiem podczas operacji.
Opiekuję się pacjentami przygotowując ich do zabiegów chirurgicznych i współpracuję z anestezjologiem podczas operacji.
Specjalizuję się w leczeniu bólu, pomagam chorym uniknąć cierpienia i nieprzyjemności związanych z zabiegami. Pacjenci cierpią i boją się śmierci, dlatego bardzo potrzebują bliskości i troski drugiego człowieka. Mam bliższy kontakt z pacjentem niż lekarz, więc tym większą odczuwam satysfakcję i radość, gdy pacjent mimo ciężkiej choroby wraca do zdrowia.
Zajmuję się opieką nad pacjentami w stanie krytycznym oraz wspieraniem procesu znieczulenia do operacji i procedur medycznych. Przygotowuję pacjenta do znieczulenia, oceniając stan jego zdrowia, informując go o tym, jak będzie wyglądać znieczulenie, przygotowując potrzebny sprzęt i leki. Współpracuję z anestezjologiem podczas podawania, podtrzymania i wybudzania pacjenta ze znieczulenia. W trakcie operacji monitoruję funkcje życiowe pacjenta: sprawdzam między innymi jego EKG, czyli zapis pracy serca, saturację, czyli poziom tlenu we krwi, ciśnienie tętnicze. Dbam o bezpieczeństwo pacjenta w trakcie oraz po zakończeniu znieczulenia i opiekuję się nim, kiedy przebywa w sali wybudzeń po operacji.
Co powinienem umieć?
Muszę potrafić sprawnie obsługiwać sprzęt medyczny, niezbędny w mojej pracy, np. respiratory, defibrylatory, aparaty do znieczulenia, stetoskopy, kardiomonitory , pulsoksymetry mierzące ilość tlenu w krwi pacjenta, pompy infuzyjne służące do dożylnego podawania leków, pokarmu i elektrolitów.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, poradniach specjalistycznych, placówkach oświatowych lub w instytutach naukowo-badawczych.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.