Zdjęcie zawodu
W. męska

Pielęgniarka anestezjologiczna

Opiekuję się pacjentami przygotowując ich do zabiegów chirurgicznych i współpracuję z anestezjologiem podczas operacji.

Pielęgniarka anestezjologiczna

Opiekuję się pacjentami przygotowując ich do zabiegów chirurgicznych i współpracuję z anestezjologiem podczas operacji.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Specjalizuję się w leczeniu bólu, pomagam chorym uniknąć cierpienia i nieprzyjemności związanych z zabiegami. Pacjenci cierpią i boją się śmierci, dlatego bardzo potrzebują bliskości i troski drugiego człowieka. Mam bliższy kontakt z pacjentem niż lekarz, więc tym większą odczuwam satysfakcję i radość, gdy pacjent mimo ciężkiej choroby wraca do zdrowia.

Czym się zajmuję?

Zajmuję się opieką nad pacjentami w stanie krytycznym oraz wspieraniem procesu znieczulenia do operacji i procedur medycznych. Przygotowuję pacjenta do znieczulenia, oceniając stan jego zdrowia, informując go o tym, jak będzie wyglądać znieczulenie, przygotowując potrzebny sprzęt i leki. Współpracuję z anestezjologiem podczas podawania, podtrzymania i wybudzania pacjenta ze znieczulenia. W trakcie operacji monitoruję funkcje życiowe pacjenta: sprawdzam między innymi jego EKG, czyli zapis pracy serca, saturację, czyli poziom tlenu we krwi, ciśnienie tętnicze. Dbam o bezpieczeństwo pacjenta w trakcie oraz po zakończeniu znieczulenia i opiekuję się nim, kiedy przebywa w sali wybudzeń po operacji.


Zajmuję się też pacjentami na oddziałach intensywnej terapii: pacjentami po operacjach, w stanach nagłych, z niewydolnością wielonarządową. Obsługuję i monitoruję wskaźniki sprzętu medycznego: respiratorów, pomp infuzyjnych, dializ, monitorów funkcji życiowych. Podaję pacjentom leki stosowane w intensywnej terapii, np. środki przeciwbólowe, leki uspokajające.
Oprócz tego opiekuję się dawcą i biorcą narządów przed, w trakcie i po zabiegach przeszczepiania narządów. Mogę też pracować w zespołach ratownictwa medycznego, czyli jeździć w karetce pogotowia.


Co powinnam umieć? 

Muszę potrafić sprawnie obsługiwać sprzęt medyczny, niezbędny w mojej pracy, np. respiratory, defibrylatory, aparaty do znieczulenia, stetoskopy, kardiomonitory , pulsoksymetry mierzące ilość tlenu w krwi pacjenta, pompy infuzyjne służące do dożylnego podawania leków, pokarmu i elektrolitów. 


Muszę umieć dozować i nadzorować dozowanie leków przeciwbólowych i zwiotczających, znać działanie substancji chemicznych na organizm człowieka oraz zachodzące w nim reakcje. 
Muszę znać procesy fizyczne wpływające na organizm człowieka, m.in. termodynamikę i mechanikę, oraz rozumieć zasady działania sprzętu medycznego – tu przydaje się wiedza o magnetyzmie, elektryczności, promieniowaniu. 
Muszę znać anatomię i fizjologię organizmów żywych, między innymi procesy komórkowe, i systematykę, między innymi bakterii i pasożytów. Muszę obliczać dawki leków i czas ich działania, muszę więc znać logarytmy i całki. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • szybki refleks,
  • dobra pamięć,
  • podzielność uwagi,
  • odpowiedzialność,
  • empatia,
  • dokładność,
  • wyrozumiałość,
  • cierpliwość,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • odporność emocjonalna,
  • dyskrecja.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, poradniach specjalistycznych, placówkach oświatowych lub w instytutach naukowo-badawczych.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.