Projektuję wystrój wnętrz domów, budynków biurowych, mieszkań, itp.
W mojej pracy nigdy nie narzekam na nudę. Każde zlecenie jest inne i wymaga ode mnie nowych, oryginalnych pomysłów. Ciągle rozwijam swoją kreatywność i umiejętności zawodowe. Mogę pracować w zespole, albo założyć własną działalność. A moje mieszkanie? Lubię w nim poeksperymentować i często sprawdzam w praktyce moje pomysły, jego wystrój jest więc jedyny i niepowtarzalny.
Mój zawód polega na projektowaniu wystroju wnętrza na zlecenie klienta oraz nadzorowaniu wykonania tego projektu. Muszę przy tym uwzględniać wymagania klienta oraz funkcję, jaką ma spełniać dane pomieszczenie. Mogę projektować wygląd wnętrz w całym budynku albo tylko w jego części: recepcji, hallu, stołówce. Przyjmuję zlecenia na zaaranżowanie różnorodnych obiektów: banków, kin, sklepów, hoteli, szpitali, a także domów prywatnych. Mogę też projektować wygląd hal, w których odbywają się wystawy, targi, pokazy mody. Czasem zaczynam projektować koncepcję wystroju wnętrza już podczas planowania układu budowli, mogę wtedy proponować architektowi budynku zmiany, np. przesunięcie okna w inne miejsce albo dostawienie ścian działowych.
Co powinienem umieć?
Muszę umieć narysować projekt konkretnego wnętrza. Często robię to na papierze, ale równie często posługuję się specjalnymi programami komputerowymi, dlatego muszę dobrze znać się na ich obsłudze.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w biurach architektonicznych specjalizujących się w projektowaniu wnętrz różnego typu, np. biur, domów mieszkalnych, stosik targowych, w firmach developerskich albo pracować jako freelancer i przyjmować zlecenia od rozmaitych klientów.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.