Zdjęcie zawodu
W. męska

Fryzjerka

Układam fryzury, strzygę włosy, wykonuję zabiegi pielęgnacyjne włosów i skóry głowy.

Fryzjerka

Układam fryzury, strzygę włosy, wykonuję zabiegi pielęgnacyjne włosów i skóry głowy.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Fryzura to w pewnym sensie dzieło sztuki. Jeśli klient da mi swobodę albo układam włosy modelki na pokaz mody, mogę w tym dziele wyrazić siebie. Ale nawet gdy przychodzi do mnie osoba, która chce tylko, żeby ją ostrzyc, czuję że jej pomagam, bo po moim strzyżeniu wychodzi szczęśliwsza, w lepszym nastroju. Przygotowuję tych ludzi na najważniejsze wydarzenia w ich życiu: na urodziny, studniówki i wesela. Dzięki mnie czują się piękni.

Czym się zajmuję?

Gdy przychodzi do mnie klient, rozmawiam z nim, aby dowiedzieć się, jaką chce mieć fryzurę. Czasem proponuję modyfikacje, aby wybrana fryzura była lepiej dopasowana do kształtu twarzy i odcienia skóry - po prostu, aby klient lepiej w niej wyglądał. Oferuję moim klientom różne usługi: pielęgnację włosów, strzyżenie, czesanie, koloryzację, wykonywanie fryzur ślubnych, przedłużanie i zagęszczanie włosów. Zajmuję się też goleniem i pielęgnowaniem brody oraz wąsów. Na początku zabezpieczam ubranie klienta przed zmoczeniem wodą lub zabrudzeniem preparatami do stylizacji, zakładając mu pelerynę ochronną. Potem oceniam stan włosów i skóry głowy klientów, żeby móc dobrać odpowiednie kosmetyki do stylizacji i pielęgnacji.


Dobrze dopasowane kosmetyki nie tylko sprawią, że fryzura będzie pięknie wyglądać i długo się utrzyma, ale także poprawią wygląd i kondycję włosów oraz skóry głowy. Przygotowuję też niezbędny sprzęt: nożyczki, suszarkę, lokówkę, prostownicę, wałki, szczotki, maszynkę do strzyżenia,… Pracuję przez wiele godzin w pozycji stojącej, co bywa męczące. Często ludzie oczekują, że podczas pracy będę z nimi rozmawiała, a nawet mi się zwierzają. To nieodłączna część tej pracy. Od umiejętności łatwego nawiązywania kontaktu i rozmawiania z ludźmi w dużej mierze zależy sukces w tym zawodzie. 


Co powinnam umieć?

Muszę potrafić ostrzyć, czyścić i odkażać sprzęt, którego używam podczas pracy. Ważna jest też umiejętność usuwania drobnych usterek.


Muszę wiedzieć, w jakie narzędzia, przybory, sprzęt fryzjerski i materiały powinno być wyposażone moje stanowisko pracy i znać rodzaje usług fryzjerskich oferowanych w salonie, w którym pracuję. Muszę potrafić dobierać fryzurę do kształtu głowy klientów oraz potrafić dopasowywać konkretne usługi, np. farbowanie, prostowanie chemiczne włosów, trwała ondulacja, do kondycji włosów i skóry głowy klientów. 
Muszę znać rodzaje włosów, ich właściwości oraz potrafić oceniać, w jakim są stanie. Od tego zależy, jakich urządzeń oraz jakich preparatów i w jakiej ilości muszę użyć, aby osiągnąć zamierzony efekt, np. zmianę koloru włosów, uzyskanie trwale prostych, pofalowanych lub skręconych włosów. Muszę też znać rodzaje kosmetyków do pielęgnacji włosów i skóry głowy, potrafić właściwie je stosować oraz umieć doradzić klientom, jakich środków do pielęgnacji powinni używać w domu. 
Muszę wiedzieć, jakie procesy chemiczne zachodzą podczas takich zabiegów, jak rozjaśnianie, dekoloryzacja, farbowanie, trwała ondulacja, prostowanie chemiczne włosów, i potrafić bezpiecznie je wykonywać.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • kreatywność,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • odporność na stres,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • podzielność uwagi,
  • cierpliwość,
  • życzliwość,
  • wyrozumiałość.

Gdzie mogę pracować?

Mogę znaleźć zatrudnienie w prywatnych salonach fryzjerskich lub w takich, które należą do sieci salonów, np. działających pod patronatem marek produkujących akcesoria i produkty do stylizacji włosów. Mogę też pracować w teatrze, na planie zdjęciowym, w telewizji, na pokazie mody czy w studiu fotograficznym lub otworzyć własną działalność gospodarczą. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.