ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. żeńska

Archeolog

Prowadzę wykopaliska; odkrywam starożytne ruiny i cenne zabytki.

Archeolog

Prowadzę wykopaliska; odkrywam starożytne ruiny i cenne zabytki.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

W mojej pracy mam do czynienia z pięknymi, zabytkowymi przedmiotami, często jestem pierwszą osobą, która ogląda je po setkach lat leżenia w ziemi. Dzięki wytrwałej pracy mam szansę dokonać ważnego odkrycia, które może zmienić naszą dotychczasową wiedzę o historii świata.

Czym się zajmuję?

Wykopaliska to ciężka i żmudna praca. Długie godziny spędzane na kopaniu i przesiewaniu ziemi w piekącym słońcu albo w strugach deszczu, przeciskanie się przez wąskie korytarze zapomnianych budowli, czasem nawet nurkowanie pod wodą, wszystko to wymaga ode mnie dużej sprawności fizycznej, a także wielkiej cierpliwości i dokładności. Nie mogę przecież przegapić niczego, żadnej wskazówki skrytej pod warstwami gleby czy widocznej np. tylko z powietrza, na specjalnych zdjęciach. Nagrodą są wspaniałe odkrycia: piękne i wartościowe ozdoby, broń, grobowiec słynnego wojownika czy ruiny starożytnego miasta. 


Chcąc dobrze zorganizować wykopaliska muszę wiedzieć jak najwięcej o miejscu, które zamierzam zbadać: o jego klimacie, warunkach pogodowych i geologicznych. Od tej wiedzy zależy wybór najlepszej pory roku na prace w terenie i niezbędnych narzędzi. Muszę także znać fizykę i chemię, bo to dzięki nim można odpowiednio oczyszczać i konserwować zabytkowe przedmioty, odkryte podczas mojej pracy, aby w pełni odsłonić i zachować ich piękno. 
Świadomość, że jestem pierwszą osobą od kilku lub kilkunastu wieków, która ogląda te cuda, jest czymś naprawdę niesamowitym. Samo nowe odkrycie archeologiczne to jednak dopiero początek mojej pracy. Muszę je potem opisać, zinterpretować, zastanowić się nad jego znaczeniem i powiązaniami z innymi odkryciami albo wydarzeniami z historii świata. Moje badania mogą sprawić, że wszyscy inaczej spojrzymy na historię świata, że dowiemy się więcej o nim i o żyjących w nim ludziach. Czy to nie fascynujące? 


Co powinienem umieć? 

Jako archeolog muszę bardzo dobrze znać historię świata, kultury i sztuki. Patrząc na odkopany przedmiot muszę umieć określić z jakiej epoki pochodzi, do jakiej kultury należał ten, kto go wykonał, co wtedy działo się na terenie, na którym został znaleziony. 


Znajdowane przeze mnie zabytki często są ozdobione różnymi napisami, muszę więc znać łacinę, grekę i inne antyczne języki, aby móc je odczytać. Współczesne języki obce także są bardzo przydatne w mojej pracy. Jeśli chcę być na bieżąco z odkryciami z dziedziny archeologii, muszę znać język angielski, gdyż w tym języku jest publikowana większość artykułów w czasopismach naukowych. Znajomość innych języków, np. niemieckiego czy francuskiego, pomaga mi podczas pracy w międzynarodowych zespołach badawczych. Umożliwia też porozumienie z mieszkańcami okolicznych terenów, którzy często dysponują przydatną w mojej pracy wiedzą. 
Muszę znać metody radioizotopowe i luminescencyjne niezbędne w określaniu wieku znalezisk archeologicznych, a także zagadnienia z geosejsmologii czy analizy zdjęć satelitarnych, dzięki którym można odnajdywać ślady dawnych miast bez wbicia w ziemię łopaty. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • spostrzegawczość,
  • dociekliwość,
  • skrupulatność,
  • cierpliwość,
  • wytrwałość,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • kreatywność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę pracować w muzeum archeologicznym, jeździć na wykopaliska, założyć własną firmę wykonującą badania archeologiczne gruntów przeznaczonych np. pod budowę nowej drogi.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.