Po naszych drogach porusza się coraz więcej autonomicznych pojazdów. To branża, która szybko się rozwija, pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne, coraz więcej firm wprowadza na rynek takie pojazdy. Zapotrzebowanie na specjalistów, którzy je projektują, będzie więc rosnąć w najbliższych latach.
Tym właśnie zajmuję się na co dzień: tworzę projekty pojazdów autonomicznych, czyli takich, których działaniem steruje wewnętrzny komputer, a nie kierowca. Programy komputerowe, w które wyposażony jest taki pojazd, gromadzą i analizują mnóstwo danych, dostarczanych przez rozmaite czujniki umieszczone w samochodzie. Wykorzystują też informacje z sieci, np. dotyczące natężenia ruchu na drogach, remontów, wypadków. Dzięki informacjom samochód dopasowuje prędkość do warunków panujących na drodze, wybiera trasę, która można najszybciej dojechać do celu, albo taką, która gwarantuje ekonomiczne rozwiezienie towarów. Istnieje sześć stopni autonomiczności. Te najniższe jedynie informują kierowcę o zagrożeniach na drodze, potrafią regulować prędkość, korygować kierunek jazdy i odległość od pojazdów sąsiadujących, jednak rola kierowcy pozostaje kluczowa. Bardziej zaawansowane systemy mogą samodzielnie kierować pojazdem w typowych sytuacjach, jednak to kierowca musi zareagować na nieprzewidziane zagrożenia. W najbardziej zaawansowanych wersjach auto potrafi adekwatnie reagować na niespodziewane zdarzenia na drodze, takie jak pieszy wybiegający na jezdnię, a kierowca w zasadzie jest tylko pasażerem.
Przygotowując projekt autonomicznego samochodu najpierw ustalam, jakiego rodzaju ma to być pojazd: auto osobowe, ciężarówka, autobus, taksówka,… Od tego zależy np. dopuszczalna masa całkowita, a to z kolei ma wpływ na użyte do konstrukcji materiały, liczbę i rodzaj zamontowanych czujników oraz ewentualną konieczność montażu zdublowanych systemów kontroli. Potem zabieram się za projektowanie, wybieram czujniki, w jakie pojazd musi być wyposażony i ustalam, jakie informacje będą przekazywać do komputera głównego oraz jak program sterujący pojazdem ma reagować na wskazania tych czujników. Mogą to być np. lasery, urządzenia GPS, czujniki ultradźwiękowe, czujniki wibracji, kamery zbierające obraz otoczenia. Następnie przeprowadzam symulacje zachowania tak wyposażonego samochodu w różnych sytuacjach na drodze, wykorzystując do tego specjalne programy komputerowe. Gdy już stwierdzę, że wyposażenie i oprogramowanie działa bez zarzutu, uczestniczę w tworzeniu prototypu pojazdu i biorę udział w testach w warunkach rzeczywistych, aby mieć pewność, że moja konstrukcja będzie potrafiła poruszać się po drogach przestrzegając przepisów ruchu drogowego. Jeśli testy wykażą jakieś nieprawidłowości, usuwam je w programie lub na prototypie i ponownie sprawdzam, jak auto zachowuje się w ruchu drogowym.
Co powinienem umieć?
Muszę potrafić posługiwać się specjalistycznymi programami komputerowymi, takimi jak Corel, 3D Studio, NX, Photoshop, CATIA V5, Pro/Engineer, 3ds Max, Solid Works. Dzięki nim mogę tworzyć projekty autonomicznych pojazdów, wizualizować ich działania i sterować ich pracą, a także zauważyć ewentualne niedociągnięcia i naprawić je, zanim samochód trafi do masowej produkcji. Muszę też potrafić programować systemy sterujące pracą autonomicznych pojazdów.
Muszę bardzo dobrze znać matematykę, żeby móc obliczać wymiary poszczególnych części, kalkulować geometrię pojazdu, która wpływa na opory powietrza podczas jazdy, wyliczać zużycie materiałów i koszty produkcji, obliczać wytrzymałość gotowych aut, maksymalną prędkość, z jaką mogą się poruszać Muszę potrafić tworzyć algorytmy niezbędne do programowania reakcji samochodu na wskazania czujników.
Muszę dobrze znać fizykę, w tym zasady dynamiki, prawa elektryczności i magnetyzmu, optykę oraz siły działające na pojazdy i ich ładunek lub pasażerów podczas jazdy. Muszę znać właściwości fizyczne materiałów używanych do konstrukcji pojazdów autonomicznych. Chodzi tu między innymi o elastyczność, giętkość, odporność na zarysowania, podatność na zgniatanie, palność i inne. Muszę znać fizyczne ograniczenia różnych typów czujników w zakresie tempa zbierania informacji oraz ograniczenia szybkości przekazu tych informacji do centralnej jednostki sterującej.
Dzięki znajomości języka angielskiego mogę sprawnie posługiwać się programami, które mają angielski interfejs, czytać anglojęzyczną literaturę fachową, śledzić światowe nowinki z mojej branży oraz znaleźć dobrą pracę za granicą.
Muszę wiedzieć, jak efektywnie projektować pojazdy różnego typu, aby efektywnie wykorzystywać dostępną w nich przestrzeń, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo w trakcie przemieszczania się po drogach. Muszę znać się na różnych rodzajach napędów i silników samochodowych, różnych rodzajach czujników i sposobach ich integracji w pojeździe autonomicznym.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
- kreatywność,
- wyobraźnia przestrzenna,
- samodzielność,
- wytrwałość,
- uzdolnienia techniczne,
- umiejętność logicznego rozumowania,
- umiejętność nieszablonowego myślenia.
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się projektowaniem i produkcją pojazdów autonomicznych.
Źródła:
Samochody autonomiczne,
Czym tak właściwie jest samochód autonomiczny?