Zarządzam budową torów i innych obiektów kolejowych oraz dbam o utrzymanie ich w dobrym stanie technicznym.
Zarządzam budową torów i innych obiektów kolejowych oraz dbam o utrzymanie ich w dobrym stanie technicznym.
Na co dzień mam kontakt z nowoczesnymi materiałami i technologiami. Lubię moją pracę bo wiem, że dzięki mnie szlaki kolejowe są szybkie i bezpieczne, tak dla pasażerów jak i towarów. Do tego przyczyniam się do poprawy stanu środowiska, bo transport kolejowy jest bardziej ekologiczny niż lotniczy czy samochodowy, a m.in. dzięki mnie działa sprawnie i bez problemów.
Po odbyciu praktyki zawodowej i zdaniu egzaminu celem uzyskania uprawnień budowlanych w specjalności inżynieryjnej kolejowej odpowiadam za organizację budowy nowych torów oraz towarzyszących im obiektów inżynieryjnych, jak mosty, wiadukty, przepusty, czyli małe tunele służące do przeprowadzenia niewielkiej ilości wody, np. strumienia, rowu melioracyjnego, pod nasypem kolejowym, ściany oporowe, tunele liniowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych. Utrzymuję w dobrym stanie technicznym istniejące linie i obiekty kolejowe oraz nadzoruję przeprowadzanie niezbędnych remontów.
Co powinnam umieć?
Muszę potrafić posługiwać się rysunkiem technicznym, znać maszyny budowlane i wiedzieć, do jakich robót wykorzystuje się wywrotki, koparki, żurawie i dźwigi kolejowe, zgarniarki tłucznia. Muszę potrafić dobierać odpowiedni sprzęt do budowy lub usuwania awarii linii kolejowych i obiektów inżynieryjnych. Chodzi m.in. o podbijarki torowe, szlifierki do szlifowania szyn, wiertarki, zakrętarki, profilarki ław torowiska i in.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach budowlanych, przedsiębiorstwach zajmujących się utrzymaniem szlaków kolejowych, przedsiębiorstwach transportujących pasażerów metrem, tramwajami i trolejbusami, jednostkach badawczych kolejnictwa, a także w biurach projektowych tworzących projekty nowych torów i budowli kolejowych.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.