ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. męska

Diagnostka laboratoryjna

Wykonuję badania diagnostyczne w laboratorium. Dzięki nim można zdiagnozować różne choroby i ocenić stan zdrowia badanych osób.

Diagnostka laboratoryjna

Wykonuję badania diagnostyczne w laboratorium. Dzięki nim można zdiagnozować różne choroby i ocenić stan zdrowia badanych osób.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo choć jest trudna i związana z dużą odpowiedzialnością, to sprawia mi wielką satysfakcję. Dzięki wynikom moich badań lekarze mogą ustalić, co dolega pacjentom i zlecić odpowiednie leczenie.

Czym się zajmuję?

Jestem diagnostką laboratoryjną. Moja praca polega na wykonywaniu badań, które lekarz zleca, żeby określić stan zdrowia pacjenta. Często sama uczestniczę w pobieraniu materiału do badań. 


Ta praca wymaga ode mnie ogromnej precyzji. Jeśli się pomylę, na przykład dodam niewłaściwe odczynniki albo w złych proporcjach, otrzymam błędne wyniki i badanie trzeba będzie powtórzyć. Żeby wiedzieć, jak właściwie dobierać odczynniki, muszę mieć dużą wiedzę z zakresu chemii. 
Wykonanie badania to nie jest całość mojej pracy, muszę jeszcze potrafić odpowiednio przygotować materiał, czasem opracować odpowiednią metodę analityczną, a potem zinterpretować wyniki. W tym celu muszę wiedzieć, jak funkcjonuje ludzkie ciało, znać różne rodzaje wirusów i bakterii chorobotwórczych oraz orientować się, jak rozmaite nieprawidłowości w działaniu organizmu mogą wpływać na wyniki analiz. Jako diagnosta muszę też wiedzieć, jak działają różne leki i inne substancje, które mogą dostać się do organizmu, i jakie mogą być ich efekty. 
W pracy mam styczność z materiałem pobranym od chorych, dlatego muszę dbać o przestrzeganie zasad BHP, żeby chronić swoje własne zdrowie. Interpretując wyniki badań czuję się czasem jak detektyw: muszę rozwikłać zagadkę złego samopoczucia pacjenta i znaleźć winowajcę. Czasem jest nim wirus albo bakteria, ale bywa, że choremu zaszkodził lek, który łykał dla poprawy zdrowia. 


Co powinnam umieć? 

W pracy posługuję się specjalistycznym sprzętem diagnostycznym, dlatego muszę bardzo dobrze znać się na jego obsłudze i wiedzieć, na jakich zasadach działa. Współcześnie wyniki badań gromadzi się, przechowuje i wydaje dzięki specjalnym programom komputerowym, muszę więc potrafić sprawnie je obsługiwać. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • sumienność,
  • cierpliwość,
  • dociekliwość,
  • skrupulatność,
  • odpowiedzialność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę pracować w prywatnym laboratorium diagnostycznym, w szpitalu, w placówce badawczej, stacji sanitarno-epidemiologicznej, w firmie farmaceutycznej – możliwości jest wiele.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.