Zapewniam zgodny z przepisami transport odpadów promieniotwórczych z miejsc, w których powstają, na specjalistyczne składowiska.
Zapewniam zgodny z przepisami transport odpadów promieniotwórczych z miejsc, w których powstają, na specjalistyczne składowiska.
Lubię moją pracę, bo wiem, że dzięki mnie różnego rodzaju odpady promieniotwórcze są transportowane w sposób właściwy i zgodny z przepisami. Dbam w ten sposób o bezpieczeństwo ludzi i środowiska.
Przygotowuję i wdrażam programy zarządzania odpadami promieniotwórczymi. Biorę przy tym pod uwagę ich stan skupienia i aktywność promieniotwórczą. Odpady promieniotwórcze najczęściej są kojarzone z wypalonym paliwem jądrowym, ale wiele z nich pochodzi z placówek medycznych, naukowych i różnych gałęzi przemysłu. Moim zadaniem jest odpowiednie oznaczanie odpadów, co pozwala łatwo rozpoznać ich rodzaj, a dzięki temu zapewnić odpowiednie warunki do przewiezienia ich na składowisko oraz właściwe składowanie lub przetwarzanie. Przygotowuję odpowiednie etykiety i umieszczam je na pojemnikach transportowych oraz dbam o dobry stan techniczny tych pojemników. Oprócz tego wypełniam niezbędne dokumenty potrzebne przy transporcie odpadów na składowisko. Na bieżąco śledzę zmiany zachodzące na rynku odpadów promieniotwórczych. Oceniam możliwość zastosowania nowych technologii tak, by neutralizować te odpady coraz skuteczniej i bezpieczniej.
Co powinienem umieć?
Muszę znać aktualne przepisy dotyczące transportu i składowania odpadów promieniotwórczych, takie jak Ustawa Prawo atomowe. Muszę znać przepisy BHP, przeciwpożarowe i ochrony środowiska, których mam przestrzegać podczas pracy.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.