Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Specjalista importu i eksportu

Odpowiadam za eksport produktów firmy za granicę i/lub import potrzebnych materiałów, części i półproduktów od zagranicznych dostawców.

Specjalista importu i eksportu

Odpowiadam za eksport produktów firmy za granicę i/lub import potrzebnych materiałów, części i półproduktów od zagranicznych dostawców.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo pozwala mi poszerzać wiedzę o światowych rynkach. Szukając zagranicznych kontrahentów mam okazję doskonalić swoją znajomość języków obcych i umiejętności negocjacyjne. Moja znajomość ekonomii przekłada się na zyski firmy, w której pracuję.

Czym się zajmuję?

Odpowiadam za sprawny import i eksport w firmie, dla której pracuję. Zakres moich obowiązków zależy od tego, na jakim stanowisku jestem zatrudniony. Mogę np. zajmować się importem części, półproduktów lub materiałów potrzebnych firmie do produkcji wyrobów. W takim przypadku szukam najlepszych zagranicznych dostawców, czyli takich, którzy dostarczają produkty dobrej jakości po przystępnych cenach i w krótkim czasie od zamówienia. Istotne jest też to, jaką opinię na rynku ma firma, z którą zamierzamy podpisać kontrakt – czy jest uważana za solidną i czy terminowo wywiązuje się z umów. 


Gdy już znajdę potencjalnych kontrahentów, przygotowuję zapytania ofertowe, negocjuję warunki dostaw, współpracuję z działem technicznym, by uszczegółowić warunki zamówienia. 
Po podpisaniu umowy odpowiadam za terminowe wypłacanie zagranicznym dostawcom należności za dostarczone towary. Każdorazowo upewniam się, że zamówienie dotrze do firmy w ustalonym terminie, ma odpowiednią jakość i jest nieuszkodzone. W trakcie realizacji kontraktu współpracuję też z urzędami celnymi, ponieważ towary sprowadzane z zagranicy muszą przejść formalności celne. 
Jeśli zajmuję się eksportem produktów mojej firmy, szukam zagranicznych odbiorców, czyli firm, hurtowni lub innych pośredników, którzy będą kupować nasze wyroby. Muszę zainteresować ich naszą ofertą, zaproponować dobre ceny, szybką dostawę i obsługę posprzedażową, w tym odpowiednie załatwianie ewentualnych reklamacji. Uczestniczę w ustalaniu cen naszych wyrobów, negocjuję rabaty, zniżki i inne promocje. Koresponduję z kupującymi, odpowiadam na ich pytania i rozwiewam wątpliwości, przygotowuję też niezbędne dokumenty. 
Dbam o to, żeby w odpowiednim momencie w firmowych magazynach było tyle produktów, ile trzeba wysłać klientom. Muszę pilnować, żeby nie zawrzeć zbyt wielu umów sprzedaży z dostawą w zbliżonym czasie. W przeciwnym razie moja firma może nie być w stanie wyprodukować i dostarczyć takiej ilości produktów w umówionym terminie. Kontroluję także płatności, czyli sprawdzam, czy klienci terminowo uiszczają opłaty za zakupione towary. 


Co powinienem umieć? 

Muszę wiedzieć, jak organizować import lub eksport konkretnych produktów. Muszę znać się na specyfice światowych rynków, potrafić wyszukiwać zagranicznych kontrahentów i oceniać, którzy z nich to solidne firmy. 


Muszę znać się na ekonomii, żeby móc ustalać ceny i tak proponować rabaty lub promocje, żeby zapewnić mojej firmie zysk. 
Muszę potrafić przygotowywać potrzebne dokumenty importowe i eksportowe, znać się na prawie celnym i obowiązujących w naszym kraju procedurach dotyczących importu i eksportu. 
Muszę dobrze znać matematykę, bo w pracy wykonuję wiele obliczeń. Porównuję oferty zagranicznych dostawców, by ocenić, która jest najbardziej opłacalna, ustalam, jakie rabaty możemy zaproponować zagranicznym kupującym, kalkuluję czas dostaw, by ustalić terminarz i odpowiednio dostosować wielkość produkcji określonych wyrobów. 
W mojej pracy ważna jest znajomość przynajmniej jednego języka obcego na poziomie pozwalającym na sprawnie porozumiewanie się z zagranicznymi kontrahentami naszej firmy. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • komunikatywność,
  • samodzielność,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • odporność na stres,
  • umiejętność logicznego myślenia i kojarzenia z pozoru odległych faktów,
  • kreatywność. 

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach z najróżniejszych branż, posiadających zagraniczne kontakty handlowe. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.