Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Specjalista wizualizacji danych

Tworzę wizualizacje różnych danych, czyli przedstawiam je w formie graficznej.

Specjalista wizualizacji danych

Tworzę wizualizacje różnych danych, czyli przedstawiam je w formie graficznej.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo jest i kreatywna, i wymaga analitycznego myślenia. Cały czas rozwijam moje umiejętności i nieustannie szukam nowych, efektywnych sposobów wizualizacji danych, dlatego nie mogę narzekać na nudę.

Czym się zajmuję?

Tworzę wizualizacje, czyli graficzne zestawienia danych przesłanych mi przez klienta, zgodnie z jego oczekiwaniami. Moja praca jest szczególnie potrzebna w firmach z branż, w których tworzy się i gromadzi duże zbiory danych, np. w bankowości, administracji publicznej, handlu internetowym, telekomunikacji, edukacji, sprzedaży produktów i usług. 


Najpierw muszę się dowiedzieć, czego chcą osoby zlecające mi wykonanie wizualizacji, to znaczy, jakiej formy graficznej danych oczekują, czy ma to być jeden, zbiorczy wykres, czy kilka, zestawiających określone pakiety danych, jaka ma być dokładność tych wykresów. Wizualizacja danych to jedna z metod pozwalających na analizę oraz dokładne zrozumienie zgromadzonych danych. Jest bardziej efektywna od kolumn cyfr, bo pozwala zobaczyć pewne procesy zachodzące w czasie i pozwalać je przedstawić w sposób syntetyczny. Nie bez powodu mówi się, że jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów. Następnie sam analizuję dane, które otrzymałem i zastanawiam się, jak je pogrupować i przedstawić, by osiągnąć zamierzony efekt. 
Potem zabieram się za przygotowanie samej wizualizacji. Wykorzystuję do tego specjalne narzędzia, w tym programy służące do analizy danych i tworzenia interaktywnych wizualizacji lub dashboardów. Dashboard, nazywany inaczej kokpitem menedżerskim, to pulpit mieszczący się na pojedynczym ekranie komputera i zawierający takie graficzne przedstawienia danych, które umożliwiają szybkie zapoznanie się z nimi. Dbam o to, żeby dane nie tylko ładnie wyglądały i były czytelne. Pamiętam też o tym, żeby każda wizualizacja była starannie opisana. Dzięki temu każdy, kto będzie ją oglądał, może bez problemu zorientować się, jakie dane i z jakiego okresu są na niej pokazane. 
W mojej pracy często muszę kontaktować się z programistami zajmującymi się tworzeniem i administrowaniem bazami danych, stronami, serwisami, czy aplikacjami internetowymi. Wspólnie zastanawiamy się, jak powinni zbierać i przechowywać dane, żeby łatwo było je wydobywać i sortować według określonego klucza. Dzięki temu ja mam ułatwione zadanie przy przygotowywaniu wizualizacji, które są przydatne i pozwalają kierownictwu firmy, która je zleca, podejmować trafne decyzje dotyczące jej codziennego funkcjonowania oraz planować ścieżki rozwoju. 


Co powinienem umieć? 

Muszę potrafić sprawnie posługiwać się różnymi narzędziami służącymi do tworzenia wizualizacji danych, takimi jak Tableau, PowerBI, MapBox oraz bibliotekami wizualizacji danych, typu Seaborn, Plotly, Dash, D3. Muszę umieć korzystać z gotowych szablonów, ale także potrafić tworzyć własne wykresy i dashboardy. 


Muszę bardzo dobrze znać języki programowania wykorzystywane do przetwarzania danych i modelowania statystycznego, jak R, Python, JavaScript, SAS. Muszę potrafić sprawnie posługiwać się różnymi typami baz danych, do czego wymagana jest znajomość języka SQL. 
Muszę bardzo dobrze znać matematykę, a zwłaszcza statystykę, bo jest mi niezbędna podczas gromadzenia, opracowywania i analizowania zbiorów danych. Istotny w mojej pracy jest też rachunek prawdopodobieństwa i analiza matematyczna. 
Muszę znać metody wizualizacji danych i dobierać je do rodzaju danych, którymi dysponuję. Muszę potrafić dokładnie opisywać stworzone przeze mnie wykresy, tabele, dashboardy. Muszę też znać się na Data Storytelingu, czyli tworzyć historie biznesowe przykuwające uwagę słuchaczy podczas prezentowania wizualizacji. 
Muszę bardzo dobrze znać język angielski, żeby móc sprawnie posługiwać się programami i narzędziami do wizualizacji danych, które mają angielski interfejs. Znajomość tego języka pozwala mi też rozwijać moje umiejętności na kursach i szkoleniach, szukać w sieci światowych nowinek z mojej branży oraz móc znaleźć pracę w międzynarodowych firmach i porozumiewać się z kierownictwem lub pracownikami, którzy mówią w tym języku. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • umiejętność logicznego rozumowania, kojarzenia faktów i analizy danych,
  • spostrzegawczość,
  • kreatywność,
  • zdolności plastyczne i poczucie estetyki,
  • umiejętność pracy pod presją czasu. 

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach i instytucjach z licznych branż potrzebujących profesjonalnej wizualizacji danych. Mogę też otworzyć własną działalność i tworzyć projekty na zlecenie różnych klientów. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.