Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Groomer

Dbam o wygląd i zdrowie zwierząt domowych.

Groomer

Dbam o wygląd i zdrowie zwierząt domowych.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki kursom doszkalającym i udziałom w konkursach piękności dla zwierząt rozwijam swoje umiejętności, zdobywam uznanie i zyskuję nowych klientów. Po zdaniu egzaminu mistrzowskiego mogę sam organizować kursy i szkolić nowych groomerów. W swojej pracy mam możliwość poznania ciekawych, sławnych ludzi i ich pupili. Mam satysfakcję, że dzięki mojemu zmysłowi estetycznemu świat moich klientów staje się odrobinę piękniejszy.

Czym się zajmuję?

Moja praca to dbanie o wygląd psów i kotów oraz o ich zdrowie, ponieważ zadbany zwierzak jest nie tylko piękny, ale także cieszy się dobrym samopoczuciem. Troszczę się o to, aby wygląd konkretnego zwierzęcia po wizycie w moim salonie odpowiadał oczekiwaniom jego właścicieli lub wzorcom jego rasy.


Do moich obowiązków należy pielęgnacja sierści oraz mycie zębów, czyszczenie uszu, obcinanie pazurów, wykonywanie masaży relaksacyjnych i kąpieli antyalergicznych. Rozpoznaję rodzaj sierści, której pielęgnacją mam się zająć, oceniam jej stan i kondycję, a następnie dobieram odpowiednie kosmetyki dla zwierząt i sposób wykonania fryzury. Przygotowuję też zwierzęta do uczestnictwa w pokazach. Jeśli zauważę odstępstwa od normy w wyglądzie skóry i sierści zwierzęcia mogące być symptomami chorób, doradzam jego właścicielom wizytę u weterynarza. 
To praca dająca mi wiele satysfakcji i możliwości wykazania się moimi zdolnościami manualnymi. Swoje umiejętności mogę sprawdzać podczas różnych konkursów i wystaw. Ważniejsze od dyplomów i medali jest jednak zadowolenie klientów i ich pupili, którzy chętnie wracają do mojego salonu. 


Co powinienem umieć? 

Muszę znać wzorce ras psów i kotów, żeby wiedzieć jaką fryzurę mogę zaproponować danemu zwierzakowi, oraz różne typy sierści i skóry zwierząt, bo od tego zależy wybór odpowiednich kosmetyków i narzędzi do pracy. 


Czasami zdarza mi się czesać psy rozbrykane, zdenerwowane czy nieposłuszne i muszę wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • wyczucie estetyki, dzięki któremu mogę dobrać najpiękniejszą fryzurę dla danego psa lub kota,
  • miłość do zwierząt,
  • opanowanie,
  • cierpliwość, która przydaje mi się podczas czesania czworonożnych klientów oraz w kontaktach z właścicielami zwierzaków, których czasem muszę przekonać do właściwej pielęgnacji pupila albo do rezygnacji z pomysłów, które mogą psu lub kotu zaszkodzić.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w gabinetach weterynaryjnych, w salonach groomerskich lub otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.