Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Metaloplastyk

Tworzę, naprawiam i odnawiam piękne, metalowe przedmioty.

Metaloplastyk

Tworzę, naprawiam i odnawiam piękne, metalowe przedmioty.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo wykorzystuję w niej swoją kreatywność tworząc piękne przedmioty z metali. Mogę też wykazać się pomysłowością podczas odnawiania i naprawiania zniszczonych, ozdobnych sprzętów i detali z metalu.

Czym się zajmuję?

Jako metaloplastyk zajmuję się obróbką metali. Tworzę z nich piękne, niepowtarzalne przedmioty dekoracyjne i użytkowe. W mojej pracowni powstają metalowe lampy, świeczniki, rzeźby, biżuteria, ale także szyldy, ozdobne kraty, balustrady, bramy i wiele innych wyrobów. 


W pracy najczęściej wykorzystuję żelazo, stal i stopy metali kolorowych, jak mosiądz czy brąz, a także cynk, ołów i cynę. Często pracuję także w miedzi, srebrze i jego stopach z innymi metalami. Do ozdabiania moich wyrobów używam naturalnych i sztucznych kamieni ozdobnych. 
Jeśli mam stworzyć nowy przedmiot, na początku rysuję jego projekt i gromadzę potrzebne materiały. Na tym etapie często muszę uwzględniać życzenia klientów, którzy wymarzyli sobie taki, a nie inny kształt balustrady albo ramy lustra. Gdy już dopracuję szczegóły, planuję, co i w jakiej kolejności będę robić, kompletuję niezbędny sprzęt i sprawdzam, czy działa. Od projektu zależy, jakimi metodami będę obrabiać metal, ale muszę znać metody obróbki zarówno na gorąco, jak i na zimno, w tym kucie, wyginanie, cięcie, wytłaczanie, wyklepywanie, spawanie, lutowanie, wykonywanie odlewów. 
Po wykonaniu przedmiotu cyzeluję go, czyli usuwam naddatki metalu, wygładzam ostre krawędzie oraz poleruję go, nadaję mu odpowiedni kolor i fakturę. Mogę też go spatynować, czyli sztucznie postarzyć. 
Oprócz tworzenia nowych wyrobów zajmuję się też odnawianiem zniszczonych przedmiotów z metali lub ich stopów. Bywa, że muszę dorobić brakującą część, np. jedno ramię świecznika albo fragment wieszaka. Czasem, kiedy uszkodzenia są poważne, muszę korzystać ze zdjęć, rysunków, szkiców, ilustracji lub opisów, z których mogę dowiedzieć się, jak oryginalnie wyglądała dana rzecz. 


Co powinienem umieć? 

Muszę znać się na rysunku technicznym i wiedzieć, jak tworzyć niezbędną dokumentację projektową oraz projekty nowych wyrobów, a także naprawiać i odnawiać uszkodzone przedmioty z metalu. Powinienem sprawnie używać narzędzi i maszyn takich, jak: młotek, szczypce, kowadło, gładziki, piły i pilniki ręczne i mechaniczne, brzeszczoty, obcinaki, przecinarka, polerka, nożyce dźwigniowe i rolkowe, wyoblarki, lutownice, rylce do grawerowania, a także umieć obsługiwać piec do topienia metali. Powinienem też umieć oceniać stan techniczny przyrządów, które wykorzystuję w pracy i w razie potrzeby dokonywać drobnych napraw. Muszę potrafić używać suwmiarki, kątownika, mikrometru, czy grubościomierza zegarowego. 


Muszę znać techniki ręcznej i maszynowej obróbki metali, ich formowania i łączenia, potrafić czyścić i konserwować metalowe przedmioty oraz powlekać je powłokami ochronnymi i dekoracyjnymi, takimi jak farby, lakiery, tworzywa sztuczne. 
Muszę znać się na właściwościach fizycznych metali i ich stopów, wiedzieć, do jakiej temperatury trzeba je rozgrzać, żeby dały się łatwo formować, znać się na elektrolizie i umieć ją wykorzystywać do tworzenia powłok galwanicznych na metalowych przedmiotach. 
Muszę potrafić naprawiać i odtwarzać zabytkowe dzieła sztuki wykonane z metalu, dbając o to, żeby po mojej interwencji zachowały oryginalny wygląd, zgodny ze stylem epoki, w której powstały. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • kreatywność,
  • spostrzegawczość,
  • uzdolnienia artystyczne,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • umiejętność skoncentrowania się na pracy,
  • cierpliwość,
  • rzetelność,
  • dokładność,
  • samodzielność. 

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w zakładach rzemieślniczych zajmujących się metaloplastyką, w pracowniach renowacji zabytków, zakładach złotniczo-jubilerskich. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.