Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Stolarz

Wykonuję z drewna meble, drzwi, okna, ramy obrazów, ozdobne pudełka itp.

Stolarz

Wykonuję z drewna meble, drzwi, okna, ramy obrazów, ozdobne pudełka itp.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Tworząc piękne i solidne meble, drzwi, czy galanterię drewnianą daję moim klientom sprzęty, które pasują do ich charakteru i do wnętrza, które chcą urządzić, są trwałe i wygodne. Cieszę się, kiedy klienci wracają do mojego warsztatu po kolejne wyroby, albo przynoszą swoje ulubione meble do renowacji. Dzięki mnie takie podniszczone sprzęty odzyskują piękny wygląd i znów stają się prawdziwą ozdobą mieszkań swoich właścicieli. Mogę też pracować np. przy renowacji zabytkowych wnętrz albo przy tworzeniu dekoracji do filmów albo spektakli teatralnych. Moje dzieła mogą wtedy podziwiać widzowie.

Czym się zajmuję?

Tworzę i naprawiam meble, głównie wolnostojące, np. szafy, stoły, krzesła, skrzynie, regały, ale również meble biurowe i do zabudowy, np. kuchnie, garderoby, ale także elementy stolarki budowlanej: ramy okienne, drzwi, ramy do obrazów czy galanterię drewnianą: ozdobne pudełka, lampy, biżuterię, klamki, a nawet guziki.


Przystępując do pracy nad konkretnym meblem najpierw projektuję i wycinam wszystkie jego elementy i łączę ze sobą, następnie oklejam je fornirem albo płytami laminowanymi, szlifuję, hebluję i bejcuję lub lakieruję. Na koniec sprawdzam, czy wszystko jest wykonane solidnie i estetycznie. Do wytwarzania moich wyrobów używam nie tylko desek, ale też klejonych płyt wiórowych, które muszę potrafić własnoręcznie wykonać. Wytwarzając meble muszę pamiętać o ich wykończeniu, czyli np. zamontowaniu okuć, nóżek, klamek, zawiasów, zamków, szyb, np. jako blaty stołów, przeszklone drzwi witryn.


Co powinienem umieć? 

Muszę znać się na gatunkach drewna i ich właściwościach, oraz umieć je rozpoznawać zarówno w naturze jak i w tartaku czy składzie drewna. To ważne, żeby móc wybrać najlepsze drewno do wykonania konkretnego wyrobu. Muszę też potrafić ocenić jakość drewna – czy jest odpowiednio wysuszone, czy nie ma w nim sęków, które mogą utrudnić wycięcie z niego konkretnych elementów, czy deski są odpowiedniej grubości i nie są wypaczone.


W pracy używam wielu narzędzi, zarówno prostych, jak młotki, strugi, dłuta, piły, czy heble, jak i bardziej skomplikowanych, jak świdry, piły tarczowe, frezarki, strugarki, wiertarki, szlifierki, urządzenia do gięcia drewna, tokarki. Muszę więc bardzo dobrze potrafić się nimi posługiwać, umieć je właściwie konserwować, wymieniać zużyte części i usuwać drobne awarie. Muszę też wiedzieć, jak dbać o swoje bezpieczeństwo podczas pracy z tymi narzędziami.
Do łączenia elementów mebli oraz do ich wykańczania używam różnych środków chemicznych, takich jak kleje, bejce, pokosty, lakiery, farby. Muszę znać się na ich rodzajach, wiedzieć, z jakimi materiałami mogę je bezpiecznie stosować oraz które dają jaki efekt, np. jakiego środka muszę użyć, jeśli chcę, by meble miały piękny połysk, a jakiego, by je zmatowić.
Swoje wyroby tworzę na podstawie własnych projektów albo schematów dostarczonych przez klientów, dlatego muszę umieć odczytywać rysunek techniczny. Oprócz tego muszę potrafić naprawiać wyroby stolarskie i je odświeżać, np. pokrywać nowym lakierem.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • cierpliwość,
  • dokładność,
  • kreatywność,
  • wytrwałość,
  • samodzielność,
  • odporność na stres,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • wyczucie estetyki.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w zakładach stolarskich, firmach budowlanych, mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.