Zdjęcie zawodu
W. męska

Specjalistka do spraw marketingu

Dbam o realizowanie strategii marketingowej w firmie.

Specjalistka do spraw marketingu

Dbam o realizowanie strategii marketingowej w firmie.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo nigdy nie jest monotonna. Każda kampania jest inna. Stale mogę rozwijać swoje umiejętności wpływania na ludzi, mam też okazję poznania wielu ciekawych osób.

Czym się zajmuję?

Jako specjalistka do spraw marketingu jestem odpowiedzialna za planowanie, koordynację i ocenę skuteczności tego, co moja firma lub przedsiębiorstwo robi, żeby zareklamować swoje produkty lub usługi i zdobyć popularność wśród potencjalnych klientów. Moja praca nie tylko wspiera działania handlowe lub inne cele strategiczne, ale także pomaga budować pozytywny wizerunek organizacji. Marketing jest bardzo szerokim pojęciem i obejmuje działania w różnych obszarach. Ja mogę odpowiadać tylko za jeden wybrany lub za kilka z nich. Mogę zajmować się marketingiem offline, czyli reklamami w radiu, telewizji i prasie, opracowywaniem ulotek i materiałów reklamowych, a także działaniami PR i komunikacją wewnętrzną, czyli do pracowników mojej firmy. 


Mogę kierować marketingiem online, m.in. kampaniami w wyszukiwarkach internetowych, optymalizowaniem stron WWW czy prowadzeniem profili firmy w social media, czy influencer-marketingiem, który polega na współpracy z internetowymi influencerami. Moją działką może być też marketing personalny, służący do budowania dobrego wizerunku firmy, albo trade-marketing, w którym dba się o wzrost zainteresowania naszymi produktami u hurtowników lub dystrybutorów, a nie u indywidualnych klientów końcowych.
Przygotowując kolejną kampanię najpierw dokładnie sprawdzam, jakie rezultaty przyniosły poprzednie kampanie marketingowe i o ile dzięki nim wzrosły dochody firmy, na rzecz której działam. Później ustalam cel i harmonogram kolejnych działań, krajowych lub międzynarodowych, czyli gdzie, w jaki sposób i jak długo będziemy reklamować konkretne produkty oraz jakie działanie chcemy wywołać u odbiorców komunikatu. Biorę przy tym pod uwagę potrzeby, preferencje i oczekiwania grupy docelowej, czyli osób, które chcemy zachęcić do wybrania naszych produktów lub usług. 
Na podstawie zebranych informacji i posiadanego budżetu przygotowuję materiały promocyjne: plakaty, ulotki, reklamy w prasie, radiu, telewizji oraz w sieci, posty w mediach społecznościowych, eventy. Na tym etapie muszę współpracować z grafikami, drukarniami czy zewnętrzną agencją reklamową lub eventową, koordynować ich działania i pilnować terminów. 
Do moich zadań między kampaniami należy też śledzenie i analiza wszelkich zmian na rynku produktów lub usług, które oferuje firma, dla której pracuję. Obserwuję działania marketingowe konkurencji, przeprowadzam badania potrzeb i oczekiwań potencjalnych klientów. Dbam o aktualność firmowych stron internetowych, bo bardzo ważne jest, żeby nie tylko przyciągały uwagę klientów atrakcyjną szatą graficzną, ale też zawierały bieżące informacje, np. o promocjach. Odpowiadam też za budowanie pozytywnego wizerunku marki. Moja praca sprawia, że firma poszerza grono odbiorców usług lub produktów, a ich sprzedaż utrzymuje się na pożądanym poziomie, co przekłada się na sukces i dobre wyniki finansowe. 


Co powinnam umieć? 

W mojej pracy istotna jest znajomość narzędzi i technik stosowanych w marketingu oraz znajomość specyfiki rynku usług lub produktów oferowanych przez firmę, dla której działam. 


Powinnam bardzo dobrze znać język polski, by opracowywać teksty ulotek, reklam, czy postów w mediach społecznościowych tak, aby przyciągały uwagę i były dobrze pozycjonowane przez wyszukiwarki internetowe. 
Oprócz tego muszę potrafić opracowywać plany kampanii marketingowych, przeprowadzać je i oceniać ich skuteczność, między innymi w oparciu o badania konsumenckie. 
Muszę bardzo dobrze posługiwać się komputerem i pakietem MS Office, a zwłaszcza arkuszami kalkulacyjnymi, programami używanymi do tworzenia prezentacji, programami i aplikacjami mobilnymi do tworzenia grafik, zarządzania kampaniami reklamowymi i social media. 
Muszę dobrze znać język angielski, żeby móc śledzić światowe nowinki z dziedziny marketingu, czytać anglojęzyczną prasę branżową, sprawnie porozumiewać się z anglojęzycznymi współpracownikami lub właścicielem firmy. 
W mojej pracy istotna jest znajomość podstaw psychologii, które wykorzystuje się do planowania skutecznych kampanii marketingowych pasujących do bieżących potrzeb klientów. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

 • komunikatywność,
 • kreatywność,
 • samodzielność,
 • umiejętność współpracy w zespole,
 • empatia,
 • odporność na stres,
 • umiejętność pracy pod presją czasu,
 • odpowiedzialność,
 • zdolności negocjacyjne,
 • umiejętność analitycznego myślenia,
 • dobra organizacja pracy własnej.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w zasadzie w każdej branży: nieruchomości, spożywczej, motoryzacyjnej, telekomunikacyjnej, IT, handlowej, przemysłowej, odzieżowej, chemicznej, elektronicznej. Mogę też pracować w agencjach reklamowych lub marketingowych oraz w organizacjach pozarządowych, które dzięki specjalistom marketingu mogą dotrzeć z przekazem o swoich inicjatywach do grupy docelowej.  


Zobacz, kto zatrudnia przedstawicieli tego zawodu


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.