Warzę, czyli produkuję piwo w browarze. Dbam o jego jakość i smak, opracowuję też receptury nowych gatunków piwa.
Warzę, czyli produkuję piwo w browarze. Dbam o jego jakość i smak, opracowuję też receptury nowych gatunków piwa.
Lubię moją pracę, bo choć na ogół ścisłe przestrzegam receptur, mogę też wykazać się kreatywnością. Opracowując nowe gatunki piwa czasem czuję się jak alchemik z dawnych czasów.
Jako piwowar, nazywany też browarnikiem, zajmuję się produkcją piwa. Aby je uwarzyć, należy połączyć proste składniki, ale w odpowiednich proporcjach. Sposób przygotowywania słodu, zacierania, fermentowania brzeczki, filtrowania i leżakowania… Wszystko to wpływa na walory smakowe, aromat, kolor i zawartość alkoholu w gotowym trunku.
Co powinienem umieć?
Muszę znać się na rodzajach piwa i wiedzieć, w jaki sposób oraz z jakich składników się je produkuje. Muszę znać urządzenia wykorzystywane do wytwarzania piwa, wiedzieć, jak działają i potrafić oceniać ich stan techniczny. Muszę znać się na technologii gorzelniczej, innowacyjnych surowcach browarniczych, słodach podstawowych i specjalnych, technologii warzenia piw górnej i dolnej fermentacji, potrafić oceniać jakość surowców i gotowych produktów oraz znać się na funkcjonowaniu i uruchamianiu browarów w skali przemysłowej i rzemieślniczej.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w dużych kompaniach piwowarskich lub w browarach rzemieślniczych. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.