Zdjęcie zawodu
W. męska

Montażystka obrazu

Montuję filmy dbając o właściwą synchronizację obrazu i dźwięku.

Montażystka obrazu

Montuję filmy dbając o właściwą synchronizację obrazu i dźwięku.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo mogę w niej rozwijać moje kompetencje cyfrowe i graficzne, pracować na najnowszym sprzęcie i oprogramowaniu, współpracować ze znanymi reżyserami. Mogę też zapoznawać się z najnowszymi produkcjami filmowymi jeszcze zanim trafią one do kin lub do telewizji. To właśnie mój montaż potrafi przyczynić się do tego, że film odniesie sukces, a to sprawia mi wielką satysfakcję.

Czym się zajmuję?

Dbam o to, żeby z nagranych scen i ujęć zmontować gotowy film, zgodny z pomysłem reżysera. Łączę poszczególne fragmenty nagrań i usuwam te, które nie podobają się reżyserowi lub nie pasują do jego wizji. Montując poszczególne ujęcia staram się jak najlepiej oddać założenia reżysera i operatora obrazu, dbam też, by obraz i dźwięk były idealnie zgrane. Między innymi dlatego oceniam nagrania w trakcie kręcenia filmu, aby upewnić się, czy są odpowiedniej jakości, czy też trzeba nakręcić jakąś scenę jeszcze raz. 


Poprzez odpowiedni montaż jestem w stanie wywołać u widzów takie a nie inne odczucia - niepokój, radość, zdenerwowanie, wzruszenie. Przygotowuję też materiał do nagrywania postsynchronów dialogów i efektów dźwiękowych. Chodzi o to, że czasem niektóre kwestie słychać niewyraźnie albo efekty dźwiękowe są kiepskiej jakości i trzeba dograć odpowiednie fragmenty nagrań dźwiękowych oraz idealnie zsynchronizować je z wcześniej zarejestrowanym obrazem. 
Zajmuję się też przygotowywaniem materiałów promujących film, czyli zwiastunów, teaserów, wideoklipów. Oprócz tego określam zapotrzebowanie na sprzęt niezbędny do montażu, oceniam jego sprawność, wybieram montażownię i podwykonawców zajmujących się postprodukcją obrazu. 


Co powinnam umieć? 

Muszę potrafić posługiwać się nowoczesnym sprzętem montażowym i programami służącymi do montażu obrazu i dźwięku oraz do nagrywania postsynchronów. Powinnam też potrafić posługiwać się technikami montażowymi dopasowanymi do rodzaju filmu, który mam montować. 


Muszę znać historię filmu, gatunki filmowe, dokonania sławnych reżyserów i montażystów oraz wiedzieć, jak przebiegają poszczególne etapy prac przy powstawaniu filmu. 
Muszę znać aktualne trendy w montażu oraz realizacji dźwięku w filmie, a także znać się na tajnikach percepcji obrazu, czyli wiedzieć, jak odbierają go widzowie. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • kreatywność,
  • zmysł artystyczny,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • dokładność,
  • opanowanie,
  • cierpliwość,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • odporność na stres,
  • umiejętność pracy pod presją czasu.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w studiach telewizyjnych, wytwórniach filmowych, firmach zajmujących się produkcją reklam lub wideoklipów. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.