Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Teleinformatyk

Obsługuję urządzenia sieci teleinformatycznych, takich jak sieci internetowe, światłowodowe, sieci telefonii stacjonarnej, i nadzoruję ich pracę.

Teleinformatyk

Obsługuję urządzenia sieci teleinformatycznych, takich jak sieci internetowe, światłowodowe, sieci telefonii stacjonarnej, i nadzoruję ich pracę.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo na co dzień mam do czynienia z nowoczesnym sprzętem teleinformatycznym i mogę poszerzać swoją wiedzę i umiejętności w kontakcie z najnowszymi technologiami. Cieszę się, gdy pomagam dbać o sprawne działanie i bezpieczeństwo danych użytkowników sieci LAN.

Czym się zajmuję?

Zajmuję się projektowaniem i budową lokalnych sieci komputerowych, tzw. sieci LAN, które łączą komputery na konkretnym obszarze: w bloku, szkole, biurze, laboratorium. Oprócz tego uruchamiam urządzenia końcowe należące do tych sieci i łączę je w zestawy złożone na ogół z komputera i urządzeń peryferyjnych, takich jak drukarki, skanery, routery… oraz instaluję wybrane przez klientów oprogramowanie, pozwalające użytkownikom na korzystanie z dostępnych w sieci plików, baz danych, aplikacji, podłączonych drukarek. Do moich obowiązków należy też administrowanie siecią, dbałość o jej sprawne działanie, ocena stanu technicznego komputerów należących do sieci LAN będącej pod moją opieką, szukanie przyczyn ewentualnych awarii i usterek oraz naprawa uszkodzonych urządzeń końcowych: komputerów, urządzeń teleinformatycznych, w tym kopiarek, faksów, terminali, czy drukarek oraz teletransmisyjnych, takich jak telefony komórkowe, centrale telefoniczne, systemy nadawczo-odbiorcze. 


W ramach moich obowiązków zabezpieczam komputery i inny sprzęt teleinformatyczny przed zawirusowaniem, instalując odpowiednie programy antywirusowe, a także dbam o to, aby przechowywane na tych urządzeniach dane były chronione przed atakami hakerów. Instaluję też kable teleinformatyczne i urządzenia do transmisji bezprzewodowej, mogę sprzedawać podzespoły, urządzenia komputerowe oraz usługi i urządzenia teleinformatyczne, a także kontrolować jakość tych urządzeń podczas procesu ich produkcji, jeśli pracuję w fabryce sprzętu teleinformatycznego. 


Co powinienem umieć? 

Muszę potrafić instalować, uruchamiać i utrzymywać sprawne działanie systemów komputerowych, konfigurować interfejsy sieciowe, tworzyć i instalować proste programy pozwalające na administrowanie systemem, konfigurować wirtualne sieci lokalne, routery i urządzenia zabezpieczające typu zapora sieciowa. Muszę potrafić montować i eksploatować kable transmisyjne, światłowody, anteny. 


Muszę znać i potrafić rozpoznawać rodzaje lokalnych sieci komputerowych, rozpoznawać urządzenia sieciowe na podstawie ich wyglądu, opisów i symboli graficznych, umieć diagnozować stan sieci komputerowych, tworzyć wirtualne sieci prywatne, lokalizować przyczyny awarii sieci i usuwać je oraz znać zasady działania protokołów sieci komputerowej. 
Muszę wiedzieć, jak są zbudowane i jak działają komputery, drukarki, telefony komórkowe, kopiarki, terminale, systemy nadawczo-odbiorcze. Muszę potrafić łączyć urządzenia teleinformatyczne w sieci komputerowe, oceniać ich stan techniczny, lokalizować usterki i usuwać je. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • sumienność,
  • kreatywność,
  • odpowiedzialność,
  • odporność na stres,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • spostrzegawczość,
  • samodzielność,
  • chęć ciągłego rozwoju i dokształcania się.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie wszędzie tam, gdzie korzysta się z lokalnych sieci teleinformatycznych, czyli obecnie praktycznie w każdym przedsiębiorstwie. Chętnie zatrudnią mnie też w firmach montujących i sprzedających komputery, świadczących usługi teleinformatyczne w zakresie telekomunikacji oraz budowy i eksploatacji systemów teleinformatycznych, projektujących i wdrażających nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne, a także wytwarzających i naprawiających telefony komórkowe. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.