Zajmuję się dezynfekcją i sterylizacją sprzętu i wyrobów medycznych.
Zajmuję się dezynfekcją i sterylizacją sprzętu i wyrobów medycznych.
Wykonując moją pracę starannie i sumiennie mam wpływ na bezpieczeństwo i zdrowie pacjentów i personelu placówek medycznych oraz klientów gabinetów kosmetycznych i salonów tatuażu. Na co dzień mam do czynienia z zaawansowanym sprzętem i technologiami i mogę doskonalić swoje umiejętności w branży.
Dezynfekcja, która polega na niszczeniu drobnoustrojów chorobotwórczych, znajdujących się na różnych przedmiotach, sprawia, że zniszczone zostają ich formy wegetatywne, ale formy przetrwalnikowe przetrwają, i sterylizacja, która niszczy także formy przetrwalnikowe np. wirusów, bakterii, grzybów, prątków, to sposoby pozbywania się drobnoustrojów. Pozbawione mikrobów otoczenie jest szczególnie istotne tam, gdzie łatwo o zakażenie: w szpitalach, przychodniach, gabinetach stomatologicznych i zabiegowych, ale także w salonach kosmetycznych i tatuażu. Usuwaniem bakterii, wirusów i grzybów niebezpiecznych dla zdrowia ludzi korzystających z wielorazowego sprzętu medycznego, kosmetycznego, czy urządzeń do robienia tatuaży, zajmują się specjaliści tacy, jak ja, czyli specjaliści sterylizacji medycznej.
Co powinienem umieć?
Muszę umieć obliczać, ile sypkich lub ciekłych koncentratów użyć, aby uzyskać roztwór o pożądanym stężeniu oraz kalkulować czas sterylizacji w zależności od objętości pakietów i rodzaju sterylizowanego materiału.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w publicznych i niepublicznych szpitalach, gabinetach stomatologicznych, w zakładach produkcji wyrobów medycznych, w gabinetach kosmetycznych.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.