Konserwuję i naprawiam sprzęt optyczny, taki jak: aparaty fotograficzne, kamery, teleskopy, projektory, mikroskopy, lornetki.
Konserwuję i naprawiam sprzęt optyczny, taki jak: aparaty fotograficzne, kamery, teleskopy, projektory, mikroskopy, lornetki.
Lubię moją pracę, bo w branży urządzeń optycznych wciąż pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne, dlatego cały czas mogę podnosić swoje kwalifikacje i zdobywać nowe umiejętności. Cieszę się też, że naprawiając sprzęt pozwalający na obserwacje przyrody lub nocnego nieba przynoszę radość tak amatorom, jak i specjalistom z wielu dziedzin.
Ogólnie rzecz ujmując jestem odpowiedzialny za konserwację i naprawę sprzętu optycznego. Innymi słowy zajmuję się wszystkim, co powiększa i przybliża rozmaite obiekty, zatrzymuje je w kadrze, rejestruje i odtwarza, a także pozwala dokonywać pomiarów metodą optyczną. W moich rękach sprawność odzyskują aparaty fotograficzne, kamery, teleskopy, projektory, mikroskopy, niwelatory, lornetki, peryskopy, rzutniki i wiele innych urządzeń. Naprawiam nie tylko ich elementy optyczne, ale też przekładnie, mechanizmy napędowe i pomocnicze, a po naprawie reguluję i sprawdzam działanie sprzętu.
Co powinienem umieć?
Muszę bardzo dobrze znać się na budowie wszystkich urządzeń, które konserwuję i naprawiam, oraz potrafić odczytywać ich dokumentację techniczną. Niezwykle istotna jest także znajomość mechanizmów precyzyjnych, używanych w urządzeniach optycznych, a służących do regulacji ostrości.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w pracowniach i salonach optycznych, gabinetach optometryczno-kontaktologicznych, serwisach napraw sprzętu optycznego lub w zakładach produkcji sprzętu optycznego, w placówkach medycznych i w instytucjach naukowo – badawczych jako serwisant, konserwator aparatury optyczno – mechanicznej.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.