Zdjęcie zawodu
W. męska

Media Buyerka

Na zlecenie firmy wykupuję reklamy w rozmaitych mediach: prasie, radiu, telewizji, internecie,…

Media Buyerka

Na zlecenie firmy wykupuję reklamy w rozmaitych mediach: prasie, radiu, telewizji, internecie,…


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy firmy oferujące rozmaite produkty lub usługi mogą docierać do potencjalnych klientów poprzez różne formy reklamy tradycyjnej i elektronicznej. W ten sposób przyczyniam się do sukcesu, także finansowego, firmy, dla której działam.

Czym się zajmuję?

Jako Media Buyerka jestem odpowiedzialna za zakup reklam dla firmy, na której rzecz działam. W zależności od warunków, jakie stawia konkretna kampania reklamowa wyszukuję media, w których warto reklamować produkt lub usługę, jaką moja firma oferuje. Reklamy trafiają do radia, telewizji, prasy drukowanej, na banery, billboardy, plakaty, ulotki. W imieniu moich zleceniodawców, czyli firm, instytucji, organizacji, usługodawców, albo agencji reklamowych negocjuję warunki i zawieram z właścicielami mediów umowy na określoną liczbę odsłon reklamy, czas dzierżawy powierzchni reklamowej, emisję określonej liczby tzw. spotów w danym czasie antenowym,… 


Bardzo ważnym miejscem reklamy w ostatnich latach stał się internet. Maile reklamowe i newslettery \"zasypujące\" nasze skrzynki poczty elektronicznej, wyskakujące okienka, czyli popupy, pojawiające się po załadowaniu strony, reklamy graficzne wyświetlane na stronach internetowych,… te i wiele innych form elektronicznego dostarczania informacji o produkcie lub usłudze muszę znać, wiedzieć, jaki jest ich koszt i do jakich grup klientów najlepiej docierać za ich pośrednictwem. 
Pomagam także w takim przygotowaniu kampanii reklamowych, by odniosły one sukces, czyli przyciągnęły nowych klientów i zwiększyły sprzedaż produktów lub usług. Doradzam moim klientom, jaki rodzaj reklamy powinni wybrać, by w ramach posiadanego budżetu na reklamę najlepiej dopasować się do profilu potencjalnych klientów biorąc pod uwagę ich wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania, czy zainteresowania. 


Co powinnam umieć?

Muszę potrafić sprawnie posługiwać się komputerem, żeby wyszukiwać informacje o moich klientach, dla których mam kupować reklamy, w bazach danych, gromadzić je i odpowiednio segregować oraz śledzić w sieci nowości i aktualne trendy w marketingu i reklamie. 


Niezbędna jest mi znajomość rodzajów reklamy internetowej, oraz umiejętność dopasowywania oferty firmy, dla której kupuję reklamy, do profilu odbiorców poszczególnych stron lub serwisów. 
Muszę znać rodzaje reklam w mediach tradycyjnych, potrafić współpracować z osobami zaangażowanymi w opracowywanie i realizowanie kampanii reklamowych, aktywnie szukać nowych klientów, dla których będę kupować reklamy, a jednocześnie dbać o utrzymanie dobrych, długofalowych relacji z dotychczasowymi klientami. 
Powinnam profesjonalnie doradzać firmie wybór takiej gamy reklam, która będzie dopasowana do oferowanego produktu lub usługi, posiadanego budżetu oraz profilu potencjalnych klientów, których chcemy zainteresować. 
Muszę znać przepisy dotyczące sprzedaży czasu reklamowego i przestrzeni reklamowych oraz prowadzenia kampanii marketingowych, bo ich przestrzeganie jest nieodzowne w mojej pracy. Jeśli chcę założyć własną firmę, muszę znać się na prowadzeniu działalności gospodarczej. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • łatwość nawiązywania kontaktów z innymi,
  • umiejętność negocjacji,
  • umiejętność dostrzegania nietypowych rozwiązań,
  • twórcze myślenie,
  • rozwinięta wyobraźnia,
  • kreatywność,
  • umiejętność analizowania potrzeb klientów,
  • samodzielność,
  • odporność na stres.

Gdzie mogę pracować?

Mogę znaleźć zatrudnienie w domach mediowych, agencjach reklamowych, agencjach marketingowych, działach marketingu i promocji różnych firm, przedsiębiorstw i instytucji. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.